بانکدار سابق عضو بانک اچ اس بی سی انگلیس:
تاریخ: ۹:۰۵ :: ۱۳۹۶/۰۷/۱۲

یک بانکدار ارشد ایرانی گفت، تعداد بانک های فعال در ایران باید در طی ۶ سال آینده حداقل نصف شود و برای نوسازی صنعت بانکداری ایران باید تعدادی از بانک های ایرانی تعطیل و ادغام شوند.

یک بانکدار ارشد ایرانی به رویترز گفت، تعداد بانک های فعال در ایران باید در طی ۶ سال آینده حداقل نصف شود و برای نوسازی صنعت بانکداری ایران که با مشکل وام های سمی مواجه است، باید تعدادی از بانک های ایرانی تعطیل و ادغام شوند.

پرویز عقیلی که در نشست مجمع ایران و اروپا در زوریخ حضور یافته گفت، سازماندهی مجدد کامل ترازنامه حدودا ۷۰۰ میلیارد دلاری بخش بانکی ایران، حدود ۱۸۰ تا ۲۰۰ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت.

وی افزود: «ما نمی توانیم از عهده این هزینه بر بیاییم.»

عقیلی که بانکدار سابق عضو بانک اچ اس بی سی انگلیس است همچنین از برنامه گام به گام هماهنگ ساختن تدریجی صنعت بانکداری ایران با استانداردهای جهانی و جدید بازل ۳ حمایت کرد.

وی افزود، مدیریت بانک ها ۳ سال فرصت خواهند داشت تا ترازنامه های خود را بهبود ببخشند. پس از آن، بانک هایی که دارایی های تجاری شان همچنان کمتر از ۶ درصد کل دارایی های دارای ریسکشان باقی بماند، «به کلی تعطیل خواهند شد.»

در مقابل، بانک هایی که درصد دارایی های تجاری شان بین ۶ تا ۱۰ درصد باشد، ممکن است ادغام شوند برای ادامه فعالیت به دنبال جذب سرمایه جدید باشند و تا زمانی که آنها بتوانند به میزان کافی سرمایه جمع آوری کنند، تقسیم سود توسط آنها میان سهامداران ممنوع خواهد بود.

عقیلی افزود: «در طی بازه زمانی ۶ ساله، از ۳۵ بانکی ما داریم، حدود ۱۳ تا نیمی از کل بانک ها باقی خواند ماند.»

این بانکدار ایرانی افزود: «چه بخواهیم و چه نخواهیم دولت باید شجاعت به خرج دهد و برخی از این بانک ها را تعطیل کند… این بانک ها واقعا شکل قابل قبولی ندارند.»

 

منبع:تسنیم

print

برچسب ها:

پاسخی بگذارید