تاریخ: ۰:۴۹ :: ۱۳۹۷/۰۹/۲۰
نگاهی به نظر اقتصاد دانان درباره  خودروسازان

چه شد که صنعت خودرو محبوبیت کمی هم که داشت را از دست داد. صنعتی که زمانی از آن به‌عنوان موتور محرک اقتصاد کشور یاد می‌شد اکنون به نظر اقتصاددانان تنها سوگلی سیاستگذاران است.

مرجان اسلامی فر: مردم، اقتصاددانان و فعالان اقتصادی از صنعت خودرو ناامید شدند و تصور می‌کنند دولتی بودن خودروسازان کار دستشان داده است به همین جهت دیگر برای آنها توسعه، کیفیت و تعهد اهمیتی ندارد. در این میان مصاحبه شوندگان تنها راه برای محبوبیت از دست رفته را خوداتکایی صنعت خودرو می‌دانند و اینکه منافع خود را با دولت گره نزنند. در همین راستا با توجه به اهمیت صنعت خودرو در اقتصاد ایران، از 30 اقتصاددان، فعال اقتصادی و نمایندگان مجلس خواسته ایم یک جمله درباره صنعت خودرو بگویند تا سیاست گذاران و صاحبان این صنعت با نظر تحلیلگران اقتصادی آشنا شوند.

موسی غنی‌نژاد، اقتصاددان:
صنعت خودرو، صنعت بیماری است.

علینقی مشایخی، استاد دانشگاه شریف: صنعت خودرو بدون راهبرد پایدار و بدون نظام حکمرانی مناسب است.

فرشاد مؤمنی، اقتصاددان: در مقاله‌ای تحت عنوان اقتصاد سیاسی خودروسازی در ایران به چالش‌های صنعت خودرو پرداخت شده است و بزودی درباره جزئیات آن سخن می‌گویم.

وحید محمودی، استاد اقتصاد دانشگاه تهران: صنعت خودرو بر پایه رانت استوار است و هیچ وقت نخواسته مبنای علمی و فنی خودش را متحول کند تا رقابت سازنده‌ای در قامت یک خودروساز در مقیاس منطقه‌ای و جهانی داشته باشد.

اسدالله عسگر اولادی، عضو اتاق بازرگانی: صنعت خودرو بایستی احیا شود تا در شرایط تحریم بتواند کار کند.

داود میرخانی رشتی، عضو انجمن خودروسازان: صنعت خودرو اگر به سمت اصلاح قیمت‌ها حرکت کند می‌تواند رضایت مردم را مانند دهه 70 جلب کند.

رضا گنجی، رئیس انجمن تایر: تحمیل خودرو معمولی به مردم به دلیل انحصار.

رضا پدیدار، رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت: صنعت خودرو در ایران، صنعتی فرسوده و با بازدهی محدود است.

نادر قاضی‌پور، عضو کمیسیون صنایع مجلس: خودروسازان نتوانستند درخواست و نیازهای مردم را تأمین کنند.

ولی ملکی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس: خودروسازان نسبت به تحقق وعده‌هایی که می‌دهند، ناتوان هستند.

مهدی‌پور قاضی، رئیس کمیسیون صنعت اتاق تهران: بی‌تدبیری سال‌های گذشته و سال‌جاری صنعت خودرو منجر به کاهش بهره وری، کاهش تولید، کاهش سودآوری و نارضایتی مردم شده است.

مرتضی عزتی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس: صنعت خودروی ایران مدیریت ناکارایی دارد.

مهدی پازوکی، اقتصاددان و استاد  دانشگاه: حمایت بدون حد و حصر از صنعت خودرو در ایران باعث شده که این صنعت عقب مانده و منگول شود چرا که حمایت های صورت گرفته حمایت توسعه ای و منطقی نبوده است.

امیر حسن کاکایی، عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت: صنعت خودرو گاو شیردهی است که کسی به آن غذا نمی‌دهد. صنعتی که لوکوموتیو اقتصاد و صنعت باید باشد همه از آن می‌خواهند برداشت کنند و کسی مسئولیت خود را در صنعت خودرو نمی‌بیند. همه تنها از صنعت خودرو توقع دارند.

علی مزیکی، عضو هیأت علمی مؤسسه آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی: صنعت خودرو، صنعتی بی‌اختیار است.

امرالله امینی، عضو هیأت علمی دانشگاه علامه: صنعت خودرو، صنعتی بی‌ضابطه و بدون راهبرد است.

مهدی تقوی، استاد دانشگاه: صنعت خودرو نیازمند سرمایه‌گذاری و افراد متخصص در زمینه طراحی خودرو است.

بهمن آرمان، کارشناس اقتصادی: مافیای قطعه‌سازی در ایران بوجود آمده است که با ماشین آلات دست دوم و قدیمی اقدام به تولید قطعات خودرو می‌کنند و این کار مانعی بزرگ بر سر راه خودروساز شدن ایران است. با این تفاسیر در ایران چیزی به عنوان صنعت خودرو وجود ندارد. بر پایه آمار گمرکی بیشترین رقم واردات ایران مربوط به قطعات منفصله خودرو است.

فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو: 10 الی 15 سالی است که صنعت خودرو در پارادوکس ضعف مدیریتی گیر کرده است. دولت از یک طرف توانایی کنترل مدیریت خودروسازی را ندارد و از طرفی دیگر در تصدیگری که دارد، موفق نیست. این امر باعث شده صنعت خودرو آسیب ببیند و البته این آسیب هم ادامه دارد.

رضا کامی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و ترکیه: صنعت خودرو باید به روز باشد که متأسفانه نیست.

جواد مرزبان راد، عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت: صنعت خودرو استراتژی ناپایدار و متغیر دارد و مسیر پیشرفت داخلی را نتوانسته آن‌گونه که انتظار می‌رفت هموار کند.

سید رضی حاج آقا میری، رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران: هر صنعتی که دولتی شود سرنوشتی چون خودروسازی کشورمان دارد. وقتی مجموعه‌ای بواسطه دولت صاحب قدرت می‌شود دیگر نیازی به رشد کیفیت و توسعه کمی ندارد و از طرفی دیگر رقیبی هم برای خود نمی‌بینند.

آلبرت بغزیان، استاد دانشگاه: صنعت خودرو، صنعت ناشنوایی است.

محمدرضا زهره وندی، عضو اتاق بازرگانی: می‌توان صنعت خودرو را تعطیل کرد. قرار نیست ما در تمام حوزه‌ها بخصوص صنعت خودرو سازنده باشیم. با واردات می‌توان نیاز کشور را تأمین کرد. صنعت خودروسازی کشور صنعت مناسب و قوی نیست.

رضا علیزاده، نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس: خودروسازان حقوق مصرف کنندگان را رعایت کنند.

میثم موسایی، عضو هیأت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران: مشکل صنعت خودرو این است که از اول دولتی بوده و همچنان هم به دولت وابسته است. صنعت خودرو هیچ برنامه‌ای ندارد برای آن‌که از شیر دولت گرفته شود. خودروسازان بزرگترین مصرف کننده رانت دولت هستند.

بهرام شهریاری، عضو انجمن قطعه سازان: صنعت خودرو یتیم و بی‌برنامه است.

ابراهیم رزاقی، کارشناس اقتصادی: مدیران صنعت خودرو برای مردم کاری انجام نمی‌دهند.

حامد قدوسی، استاد دانشگاه شریف: زنجیره تولید در صنعت خودرو افتضاح است.

علی قنبری، استاد دانشگاه تربیت مدرس: صنعت خودرو ورشکسته است و دیگر توان حرکت ندارد.

print

پاسخی بگذارید