تاریخ: ۱۰:۵۵ :: ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
هزار و ۳۳۰ تُن لوازم التحریر وارد کشور شد

گمرک ایران از واردات هزار و ۳۳۰ تن لوازم التحریر در پنج ماهه نخست سال به کشور خبر داد و اعلام کرد که مشکل واردکنندگان نوشت افزار، کد رهگیری بانک و مابه التفاوت ارز با مصوبات جدید دولت حل شد.

علی معقولی مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گمرک در همین خصوص گفت: مشکل اتحادیه وارد کنندگان لوازم التحریر حل شده و روند واردات عادی است.

وی در خصوص مسائل مطرح شده از سوی اتحادیه واردکنندگان لوازم التحریر گفت: در روزهای اخیر موضوعاتی از سوی مسئولان اتحادیه لوازم التحریر در خصوص  پرداخت ما به التفاوت ارزی مطرح شد که خیلی زود با مصوبه جدید هیات وزیران حل شد، برخی موارد از لیست های ما به التفاوت حذف شد و باقی آنها نیز به بانک ها محول شد که با اخذ تعهد اقدام کنند.

علی معقولی  با اشاره به اینکه روال واردات روند عادی خود را دارد و در حال حاضر مشکلی وجود ندارد، ادامه داد: ما در یک مقطع، توقف کوتاهی داشتیم که خوشبختانه خیلی زود این مشکل با مصوبه جدید هیات وزیران حل شد.

وی در بخش دیگری، به برنامه های گمرک در خصوص حمایت از واحدهای تولیدی اشاره کرد و گفت: گمرک همانطور که در سالهای اخیر برنامه هایی در حمایت از واحد های تولیدی داشت امسال هم با تشکیل ستادی در گمرک برچندین موضوع تمرکز شد که از جمله ارائه تسهیلات به واحد های تولیدی و مواد اولیه از مهم ترین آنهاست.

مدیر کل مرکز واردات گمرک در برنامه گفتگوی ویژه خبری ادامه داد: این مسئله به همه گمرکات اجرایی ابلاغ شده است که مستقیما عمل کنند و ستاد هم وارد عمل شده است، هم چنین به همه اتحادیه ها و واحد های تولیدی اعلام کردیم که در صورت برخورد با هر مشکلی، درصورتی که مدیران اجرایی گمرکات نتوانند آن را حل کنند، به ما مراجعه کنند و به مسائل آنها رسیدگی کرده ایم.

معقولی به تماس صورت گرفته از سوی گمرک با اتحادیه واردکنندگان لوازم التحریر اشاره کرد و گفت: در واکنش به موضوعات مطرح شده، از سوی گمرک با اتحادیه تماس گرفته شد و مشخص شد، مشکل، کد رهگیری بانک و ما به التفاوت بوده که خوشبختانه حل شده است.

مدیرکل مرکز واردت گمرک در پایان از واحد های تولیدی و اتحادیه ها خواست در صورت بروز هر مشکل گمرکی، مشکلات خود را با مدیران گمرکات اجرایی مطرح کنند و در صورت حل نشدن  گمرک ایران آماده رفع این مشکلات است.

بنابراین گزارش؛ بر اساس اطلاعات مندرج در سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی گمرک، در پنج ماهه اول سالجاری به مقدار یک هزار و ۳۳۰ تن انواع نوشت افزار و مواد اولیه آن به ارزش ۹ میلیون و ۵۱۷ هزار دلار وارد کشور شده است که با توجه به ممنوعیت واردات برخی کالاهای نهایی نوشت افزار شاهد افزایش واردات مواد اولیه این کالاها از طریق گمرکات به کشور بوده ایم. واردات مواد اولیه نوشت افزار مشمول تخصیص ارز دولتی است و در گروه دوم کالایی قرار دارد. همچنین مواد اولیه این کالاها معاف از پرداخت ما به التفاوت ارز هستند.

print

پاسخی بگذارید