تاریخ: ۷:۵۶ :: ۱۳۹۶/۰۹/۱۳

رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به زلزله اخیر در کرمانشاه گفت: برآورد ما این است که در زلزله کرمانشاه ۱۳۰ میلیارد تومان خسارت صنعت بیمه است که تاکنون ۲۵ میلیارد تومان از این خسارت ها پرداخت شده است.

عبدالناصر همتی صبح امروز (دوشنبه) و در بیست و چهارمین همایش بیمه و توسعه که با حضور مقامات و مسئولین در سالن همایش های برج میلاد تهران در حال برگزاری است، با بیان این مطلب اظهار داشت: در طول ۲ دهه گذشته ضریب نفوذ بیمه رشد خوبی داشته و در ۲۴ سال گذشته از ۰.۳۴ درصد به ۲.۲ درصد رسیده است که نشان می دهد که صنعت بیمه ظرفیت رشد بالا دارد.

وی افزود: در هشت ماهه اول کشور رشد خوبی را تجربه کردیم و رشد خسارت نیز متعادل با رشد حق بیمه بوده و این نوید را به ما می دهد که مدیران صنعت بیمه روند مدیریت ریسک را جدی گرفته اند.

رئیس شورای عالی بیمه به تصویب آئین نامه حاکمیت شرکتی در شورای عالی بیمه اشاره کرد و اظهار داشت: این آئین نامه موجب می شود شرکت های بیمه سیستم های اثربخش برای مدیریت ریسک و کنترل های داخلی را جدی بگیرند.

وی مدیریت ریسک، اکچوئری و حسابرسی داخلی  را از جمله اصول مهم آئین نامه حاکمیت شرکتی عنوان کرد و گفت: پیاده سازی و استقرار کامل و نهادینه شدن این آئین نامه در ساختار سازمانی شرکت ها زمان بر است؛ ممکن است کسانی که به مدیریت خاص شرکت بیمه عادت کرده اند اجرای این آئین نامه برایشان سخت باشد ولی فکر می کنیم در بلندمدت حتما خوب خواهد بود.

همتی، کنترل توانگری مالی را از جمله اقدامات مهم دیگر بیمه مرکزی در سال جاری عنوان کرد و افزود: یکی از مهم ترین اقدامات ما تخصصی کردن شرکت های بیمه و حرکت به سمت تفکیک بیمه های عمر از غیر عمر است که به طور جدی پیگیر این موضوع هستیم و مقررات و تسهیلات لازم را برای تاسیس شرکت های تخصصی بیمه عمر را در نظر گرفته ایم.

وی ادامه داد: یک مدیریت تخصصی نیز برای نظارت بر بیمه های عمر در بیمه مرکزی تشکیل خواهد شد و نظارت بر بیمه های عمر و نحوه خرج و ذخیره گیری از منابع بیمه عمر را تحت کنترل بیشتر در خواهیم آورد.

رئیس شورای عالی بیمه تصویب آئین نامه ۹۴ در شورای عالی بیمه از اقدامات مهم در صنعت بیمه توصیف کرد و گفت: آئین نامه ۸۱ نحوه آزادسازی نرخ ها را اعلام کرده بود و اینکه شرکت های بیمه چه تکالیفی خواهند داشت. آئین نامه ۹۴ با موضوع قیمت گذاری بیمه ها بر مبنای قیمت تمام شده خواهد بود که از سال ۹۷ اجرایی می شود.

همتی با تاکید بر اینکه شرکت های بیمه باید به حداقل سرمایه تعیین شده در دولت دست یابند، اظهار داشت: شرکت ها برای افزایش سرمایه خود یا باید سرمایه را بالا ببرند یا پوشش اتکایی بگیرند.

رئیس کل بیمه مرکزی خاطرنشان کرد: ما توسعه مداوم سیستم سنهاب و اجرای کد یکتا را در دستور کار داریم و می خواهیم برای سایر رشته ها نیز به تدریج این موضوع را اجرایی کنیم که بسیار برای جلوگیری از تخلفات مهم است.

وی به تصویب رساندن آئین نامه های قانون جدید بیمه شخص ثالث را بسیار مهم و سخت توصیف کرد و اظهار داشت: ماده ۱۸ مهم ترین ماده ای بود که به تصویب رسید و براساس آن نرخ بیمه با محوریت راننده و شایستگی راننده در رانندگی ارزیابی خواهد شد.

همتی، موفقیت در کسب بیمه های اتکایی برای حوادث فاجعه آمیز از جمله موفقیت های اخیر صنعت بیمه دانست و گفت: با مذاکرات فشرده ای که بعد از برجام با شرکت های مهم بیمه گر خارجی داشتیم، این موفقیت حاصل شد و امسال درصد قابل توجهی از ریسک های فاجعه آمیز را پوشش اتکایی داده و ریسک آنها را به خارج منتقل کردیم.

بیست و چهارمین همایش ملی بیمه و توسعه با عنوان «مدیریت ریسک و بیمه؛ الزامات، چالش ها و راهکارها» همزمان با ۱۳ آذر (روز بیمه) با حضور مقامات و مسئولین در سالن همایش های برج میلاد تهران در حال برگزاری است.

print

پاسخی بگذارید