تاریخ: ۱۸:۰۱ :: ۱۳۹۹/۰۱/۲۶

رییس جمهور اعلام کرد: با برعهده گرفتن دولت برای بازپرداخت سود ۱۲ درصدی، وام یک میلیون تومانی یارانه بگیران، به طور قرض الحسنه و قبل از ماه مبارک رمضان پرداخت می شود.

پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی امروز (سه‌شنبه) در جلسه ستاد اقتصادی دولت برای بررسی آثار شیوع بیماری کرونا همچنین گفت که روند پرداخت تسهیلات از مبلغ ۵۲ هزار میلیارد تومان به همه واجدان شرایط در کسب و کارهای ۱۰ رسته شغلی- مشروط به اینکه در دوران مبارزه با کرونا کارگران خود را اخراج نکرده باشند، از اردیبهشت ماه آغاز و تا پایان خرداد ادامه می یابد.

وی با بیان اینکه جلسات ستاد اقتصادی دولت تحت تأثیر کرونا قرار گرفته، افزود: همان‌طور که مردم مستحضرند در موضوع کرونا یک بحث، مربوط به محدودیت‌هایی است که تحت عنوان فاصله هوشمند اجتماعی باید انجام بگیرد که به تدریج و به طور منظم اقداماتی که مجاز است، به اطلاع مردم می‌رسد.

رییس جمهور ادامه داد: اقداماتی که مردم باید دست نگه دارند، کسب‌وکارهایی که می‌توانند فعالیت کنند و کسب‌وکارهایی که هنوز نمی‌توانند فعال باشند، بخش‌های آموزشی که هنوز نمی‌توانند فعال باشند و بحث حمل و نقل و سایر مسایلی که در بخش‌های مختلف برای مردم در این زمینه توضیح داده می‌شود.

روحانی در خصوص کمک دولت به رسته‌ها و مشاغلی که به دلیل ویروس کرونا تحت فشار قرار گرفته‌اند نیز گفت: در مجموع یک بسته ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی را مد نظر قرار دادیم که این بسته، ۲۵ هزار میلیارد تومان  به بخش بهداشت، دارو، درمان، تجهیزات پزشکی مربوط می شود و بخشی هم مربوط به صندوق بیمه بیکاری است و این بخش بلاعوض و پرداخت پولی است که توسط دولت برای مسایل کرونا انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بخش دیگر، مبلغ  ۷۵ هزار میلیارد تومان است که به صورت تسهیلات یا به عموم مردم و یارانه‌بگیرها پرداخت می‌شود و یا به کسب و کارهایی که قبلاً اعلام شده در ۱۰ رسته شغلی که  در این ایام تحت فشار شدیدتری قرار گرفتند که رقم آن حدود ۵۲ هزار میلیارد تومان است.

رییس جمهور ادامه داد: یک رقم ۲۳ هزار میلیارد تومانی هم هست که قبلاً قرار بود با سود ۱۲ درصدی در اختیار یارانه‌بگیران قرار بدهیم، امروز بخشی از زمان جلسه ما با این بحث گذشت که چگونه این تسهیلات یک میلیون تومانی را به یک وام قرض‌الحسنه‌ تبدیل کنیم و آن بخش سودی را که بنا بود از حساب مردم پرداخت شود، دولت به عهده بگیرد.

روحانی ادامه داد: در این جلسه تصمیم گرفتیم آن بخش را دولت به عهده بگیرد و این وام به صورت سابق که اعلام کردیم نیست، این وام یک میلیون تومانی که در اختیار مردم قرار می‌گیرد به صورت قرض‌الحسنه‌ است. آن بحث‌هایی که سودش چگونه و به چه صورت باشد و ۱۲ درصد را دولت به عهده گرفت که اینها را دولت پرداخت می‌کند و این یک میلیون تومان تقریباً روزهای اولیه ماه اردیبهشت در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

وی توضیح داد: روز ششم اردیبهشت روز اول ماه رمضان است و همه تلاش ما این است که بتوانیم چهارم الی پنجم اردیبهشت؛ قبل از روز اول ماه رمضان، این یک میلیون تومان به حساب مردم ریخته شود و همه یارانه‌ بگیرها از آن بهره‌برداری و استفاده کنند.

print

پاسخی بگذارید

*

code