تاریخ: ۲۱:۱۲ :: ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
پیشرفت فیزیکی 98درصدی سدهای لاستیکی لنگرود

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان از پیشرفت فیزیکی بیش از 98 درصدی سدهای لاستیکی پهلوان بست و گالشکلام شهرستان لنگرود در شرق استان خبر داد.

به گزارش اقتصاد شمال ،روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گیلان ؛ وحید خرمی در بازدید از روند اجرایی و پیشرفت فیزیکی احداث سدهای لاستیکی شهرستان لنگرود، بر لزوم اتمام طرح ها برای بهره برداری در فصل زراعی جاری تأکید و اضافه کرد: سد لاستیکی پهلوان بست با ظرفیت مخزن 450 هزار متر مکعب، حجم تنظیمی آب سالیانه 7.1 میلیون متر مکعب، ارتفاع لاستیک سه متر و طول تاج 69 متر روی رودخانه شلمانرود با هدف توسعه و بهبود آبیاری حدود 600 هکتار از اراضی شالیزارهای منطقه ، تغذیه آب زیر زمینی، جلوگیری از کف کنی و بهسازی سواحل رودخانه در حال احداث است.
وی ادامه داد: سد لاستیکی گالشکلام نیز بر روی رودخانه شلمانرود با حجم مخزن 400 هزار متر مکعب، حجم تظیمی سالیانه 1.1 میلیون متر مکعب، با ارتفاع سر ریز لاستیکی 5.2 متر و طول تاج 53 متر با هدف توسعه و بهبود دو هزار و 500 هکتار از اراضی شالیزاری منطقه و ایجاد حوضچه مکش مناسب پمپاژ آب، ساماندهی رودخانه و جلوگیری از برگشت آب شور دریا در حال اجراست.
شهرستان لنگرود در 60 کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع است.
به گزارش ایرنا ساخت سدهای لاستیکی فنآوری به نسبت جدیدی است که برای مهار آب های سطحی به کار گرفته می شود و شرکت آب منطقه ای گیلان نیز با توجه به نیاز مبرم به کنترل آب های سطحی به عنوان یک برنامه کوتاه مدت تا زمان احداث سازه های بزرگ منابع آب (سدهای بزرگ) اقدام به ساخت 11 سد لاستیکی در اکثر شهرستان ها کرده است.
در سال 96 سد لاستیکی دهنه سر آستانه اشرفیه با ظرفیت حجم آب قابل تنظیم یک میلیون متر مکعب افتتاح و وارد مدار شده و 10 سد لاستیکی دیگر نیز در دست اجراست؛ علاوه بر سدهای لاستیکی پهلوان بست و گالشکلام لنگرود، باغبانان فومن ، انبار سر آستانه اشرفیه، فخرآباد رشت، خالکائی ماسال، تولم شهر صومعه سرا ، کرگانرود تالش ، خانه های آسیاب بر آستارا و رادارکومه لنگرود در حال احداث هستند.
سهولت اجرا، طراحی سریع، سهولت نصب و بهره برداری، هزینه اندک اجرای طرح و مدت زمان کوتاه اجرا از ویژگی های مهم این سدهاست و با توجه به انعطاف پذیری قابل توجه در مقابل عوامل خارجی، امکان تغییر شکل و سبکی سدهای لاستیکی می توانند جایگزین مناسبی برای سازه های آبی جهت کنترل سیلاب در استان های شمالی کشور محسوب شوند.
این سدها از یک تیوپ بزرگ و حجیم تشکیل شده اند و بر روی یک بستر بتنی نصب و بوسیله هوا پر می شوند و اتصال بدنه پلاستیکی به بستر بتنی با استفاده از مهارهای فولادی صورت می پذیرد و از مولفه های کاربردی مهم سدهای لاستیکی کنترل ساده آن جهت تنظیم تعادل فشار درون تیوپ، اجرای فرمان تخلیه و یا پر کردن تیوپ است.
توسعه اراضی کشاورزی، ایجاد حوضچه مکش مناسب و انحراف آب، تغذیه آب زیر زمینی، جلوگیری از کف کنی و بهسازی سواحل رودخانه ها، افزایش سطح ترازآب و امکان انتقال آب به مزارع اطراف به روش پمپاژ، ذخیره سازی و تضمین آب اراضی حاشیه رودخانه ها، بهره برداری تفریحی و گردشگری، پرورش آبزیان، استفاده از آب مازاد رودخانه ها و هدایت آن به کانال های شبکه آبیاری جلوگیری از برگشت آب شور دریا از مهمترین اهداف اجرای طرح های لاستیکی در استان گیلان است.
استان گیلان دارای 238 هزار هکتار شالیزار است که از این میزان 180 هزار هکتار آن با آب سد سفید رود تنها سد مخزنی استان آبیاری می شوند.

print

پاسخی بگذارید