تاریخ: ۹:۲۷ :: ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
پیش‌بینی درآمد ۱۴۱ هزار میلیارد تومانی مالیاتی در سال ۹۸

معاون سازمان مالیاتی از پیش‌بینی درآمد مالیاتی سال ۹۸ به میزان ۱۴۱ هزار میلیارد تومان، به جز دریافت عوارض خبر داد.

محمد مسیحی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه سال ۹۷، ۱۰۹ هزار میلیارد تومان و سال ۹۶، نود و هفت هزار میلیارد تومان مالیات وصول شد افزود:‌ به جز دریافت عوارض، درآمد مالیاتی سال ۹۸، ۱۴۱ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که در مقایسه با سال ۹۷ افزایش ۳۰ درصدی دارد.

وی گفت: اگر راهی به جزء دریافت مالیات برای اداره کشور وجود داشت آن را انجام می دادیم، اما اکنون ناچاریم مالیات بگیریم. تاکید سازمان مالیاتی حمایت همه جانبه از تولیدکنندگان شناسنامه دار است، اما مبارزه بی امان با فرار مالیاتی را در دستور کار قرار داده ایم.

مسیحی ادامه داد: اخذ ۱۴۱ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی را مجلس شورای اسلامی تصویب کرده و سازمان امور مالیاتی مجری قانون است. وی افزود: اخذ معوقات مالیاتی و مبارزه با فرار مالیاتی از راهکارهای تامین رقم پیش بینی شده درآمد مالیاتی در بودجه سال ۹۸ است.

معاون سازمان امور مالیاتی گفت:‌ ۳۰ درصدی که در قانون برای افزایش درآمد های مالیاتی کشور پیش بینی شده مربوط به همه بخش ها از جمله بازرگانی، خدمات، املاک و … است و فقط مربوط به بخش تولید نیست.

مسیحی افزود: ۱۰ درصد افزایش درآمد مالیاتی کشور از محل عملکرد و ۶۰ درصد افزایش درآمدهای مالیاتی از محل مالیات بر ارزش افزوده است. وی گفت: در قانون مالیات ها حمایت های بسیار خوبی از بخش تولید شده و سازمان امور مالیاتی از سود تولید کنندگان مالیات می گیرد نه از زیان آنها.

معاون سازمان امور مالیاتی بیان داشت: چون اقتصاد کشور از پدیده های نادرستی مانند قاچاق و تولیدات زیر پله ای رنج می برد، مشکل اقتصاد و بخش تولید کشور را فقط نمی توان با کاهش مالیات حل کرد.

مسیحی گفت: ارزان سازی نهاده های تولید، ‌ تامین نقدینگی و سرمایه در گردش بخش تولید از جمله راهکارهای بهبود وضع اقتصاد کشور است. وی با بیان اینکه مالیات بر ارزش افزوده عیار اقتصاد ایران را مشخص می کند افزود: در ماده ۱۶۹ قانون مالیات های مستقیم دستگاه ها و فعالان اقتصادی مکلفند ریز داده های خود را به سازمان امور مالیاتی ارائه دهند، اما یکی از دستگاه های اجرایی که تاکنون به این قانون کامل تمکین نکرده اما قول داده این کار را انجام دهد وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

معاون سازمان امور مالیاتی گفت: اگر این اطلاعات ارائه شود از بخش دلالی و غیر دولتی مالیات های بهتری گرفته می شود و می توانیم از تولید حمایت کنیم. وی افزود: بر اساس قانون بدهی مالیاتی تولیدکنندگان را تا ۳۶ ماه تقسیط کرده ایم و اکنون نیز با ضوابطی این بدهی به ۶۰ ماه تقسیط شده است.

مسیحی گفت: باید موازنه کیفی برای دریافت مالیات و حمایت از تولید داشته باشیم. بحث رسیدگی همزمان به مالیات بر ارزش افزوده و مالیات مستقیم را از سال گذشته آغاز کرده ایم. وی با بیان اینکه فعالان اقتصادی در زمان خرید باید مالیات بر ارزش افزوده بپردازند گفت: این فعالان در زمان عرضه کالا و خدمات باید این مالیات را دریافت کنند.

وی افزود: برای شرکت ها پیش از بهره برداری پیش بینی کرده ایم مالیات بر ارزش افزوده ای که برای نهاده ها پرداخت کرده اند قابلیت استرداد داشته یا به عنوان اعتبار قابل انتقال به دوره های بعد باشد.

معاون سازمان امور مالیاتی گفت: مالیات بر ارزش افزوده با روش کنونی در ۱۶۰ کشور به دور از مبانی اقتصادی و میزان توسعه یافتگی اجرا می شود و در همه این کشورها فعالان اقتصادی وظیفه دارند کالایی که عرضه می کنند به نام خریدار صورتحساب صادر و مالیات بر ارزش افزوده را از خریدار دریافت کنند. اگر خریداری تمکین نمی کند فعالان اقتصادی کشور آن را به سازمان امور مالیاتی اعلام کنند.

print

پاسخی بگذارید