گروه: اجتماعی
تاریخ: ۸:۳۱ :: ۱۳۹۶/۰۸/۰۵

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: افرادی که بیش از سه ماه داروی کورتن مصرف می کنند، باید از نظر پوکی استخوان مورد ارزیابی قرار گیرند.

دکتر محمدرضا مهاجری تهرانی روز جمعه در گفت و گو با ما افزود:افرادی که دچار برخی از بیماری های غدد درون ریز مانند پرکاری غدد فوق کلیه، پرکاری تیروئید و لاغری شدید هستند هم باید از نظر تراکم استخوان مورد سنجش قرار گیرند.
پوکی استخوان بیماری مربوط به استخوان هاست. در این بیماری اصطلاحا استخوان ها متخلخل می شود. ساختار میکروسکوپی استخوان ها به صورت لانه زنبوری است. منافذ و خانه های استخوان پوک بسیار بزرگ تر از استخوان سالم است. در این حالت استخوان ها به تدریج جرم و چگالی خود را از دست می دهند و بسیار حساس و شکننده می شوند.
متاسفانه این بیماری هیچ علامت اولیه ای ندارد و زمانی بروز می کند که یکی از استخوان ها ( معمولا استخوان لگن و مچ) می شکند؛ به همین دلیل به آن بیماری خاموش گفته می شود.
وی ادامه داد: افرادی که دارای سابقه فامیلی پوکی استخوان یا سابقه شکستگی بر اثر این بیماری نیز هستند باید پیش از 65 سالگی، سنجش تراکم استخوان را انجام دهند تا در صورت ابتلا، اقدامات درمانی لازم برای آنان انجام شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران به زنان بالای 65 سال و مردان بالای 70 سال هم توصیه کرد که ارزیابی لازم برای پوکی استخوان را انجام دهند تا قبل از شکستگی ناشی از پوکی استخوان، اقدامات پیشگیرانه انجام شود.
وی سن را مهم ترین عامل در بروز پوکی استخوان بیان کرد و گفت: هرچند سن را نمی شود متوقف کرد اما با اقدامات پیشگیرانه، می توان از بروز این بیماری جلوگیری کرد.

** نقش لبنیات در پیشگیری از پوکی استخوان
فوق تخصص غدد و متابولیسم با بیان اینکه مصرف کلسیم از ابتلا به پوکی استخوان پیشگیری می کند، افزود: با مصرف روزانه حداقل دو لیوان شیر و یک فنجان ماست می توان از پوکی استخوان جلوگیری کرد.
مهاجری، حداقل کلسیم مورد نیاز روزانه هر فرد را بین 1000 تا هزار و 500 میلی گرم اعلام کرد و افزود: هر لیوان شیر بین 250 تا 300 میلی گرم کلسیم دارد که با مصرف حداقل دو لیوان شیر و یک فنجان ماست بخش عمده ای از کلسیم مورد نیاز بدن تامین شده و تا حدود زیادی می توان از بروز پوکی استخوان پیشگیری کرد.
وی به کسانی که این مقدار لبنیات را مصرف نمی کنند، توصیه کرد که مکمل کلسیم استفاده کنند. هر قرص کلسیم حاوی حدود 500 میلی گرم کلسیم است.
مهاجری اظهار کرد: علاوه بر کلیسم، ویتامین D و تحرک بدنی در افزایش ذخیره سازی توده استخوانی نقش عمده دارد و به همین دلیل تحرک بدنی کافی و مصرف روزانه ویتامین D به همراه استفاده مناسب کلسیم به مردم توصیه می شود.

** پوکی استخوان قابل درمان است
مهاجری با اشاره به اینکه پوکی استخوان قابل درمان است، گفت: اگر این بیماری خاموش، بموقع تشخیص داده شود حتی بعد از شکستگی هم می توان این بیماری را درمان کرد.
وی اظهار کرد: خوشبختانه امروزه روش های درمانی خوبی در دسترس مردم است و با این روش های درمانی، می توان از شکستگی دوباره استخوان ها براثر این بیماری جلوگیری کرد.
مهاجری به تاثیر ورزش در پیشگیری از پوکی استخوان اشاره کرد و گفت: براساس مطالعه انجام شده، دانش آموزان با انجام ورزش هایی که به پا فشار می آورد نسبت به سایر کودکان از تراکم استخوانی بیشتری برخوردار هستند.
وی تاکید کرد که برای پیشگیری از پوکی استخوان ورزش هایی مانند والیبال، بستکتبال و دومیدانی که به پا فشار می آورد، موثر است.

منبع:ایرنا

print

برچسب ها:

پاسخی بگذارید