تاریخ: ۱۱:۳۷ :: ۱۳۹۷/۰۴/۰۴
کشف ۱۵۳ تُن انواع مواد مخدر در گمرک

گمرک ایران به عنوان بزرگترین گمرک جهان در کشف و مبارزه با مواد مخدر، در یکسال گذشته ۱۵۳ تُن انواع مواد مخدر را کشف و ضبط کرد.

طی مدت یکسال گذشته مجموعا ۳۶۰ مورد انواع مواد مخدر سنتی و صنعتی و پیش سازها به وزن ۱۵۳ تُن در گمرکات جمهوری اسلامی ایران شناسایی و کشف شده است. بر اساس این گزارش کشفیات انواع مواد مخدر سنتی، صنعتی، روانگردان و پیش سازهای مواد مخدر در سال ۱۳۹۶ در مقایسه با سال ۱۳۹۵ به مقدار ۴۵۶% رشد داشته است. کشف شیره تریاک پیشتاز بوده و ۵۱۱% رشد را نشان می دهد. تریاک با ۴۹۶% رشد در رده بعدی قرار دارد.

کشفیات اسید انیدرید استیک ۴۲۴%، اسید هیدروکلریک و سولفوریک ۳۴۲%، انواع قرص های مخدر ۳۰۰%، شیشه ۱۳۴%، بذر مادر شاهدانه ۱۸% در مقایسه با سال ۹۵ رشد داشته اند. اما در میان کشفیات هروئین در مقایسه با سال ۷۱% رشد منفی را برای خود رقم زد که آمار بی سابقه ای بوده است. در کنار این مورد کم سابقه، مورد کم سابقه دیگری هم در سال ۹۶ دیده می شود. در این سال ۳۳۶۸۰ لیتر استیل کلراید و ۲۴۱۰۴ اتیل متیل کتون کشف شده که در سال ۹۵ کشفیات این مواد صفر بوده است.

بر اساس آمار گمرک در یکسال گذشته ۳۸۶۶۰۰۰۰ گرم اسید انیدرید استیک و ۷۴۷۵۰۰۰ عدد قرص ترامادول و ۳۷۲۰ لیتر اسید سولفوریک و ۲۳۲۰ لیتر هیدروکلریک در گمرک شهید رجائی در گمرک شهید رجائی بندرعباس، ۶۵۰۹۰۰۰ گرم اسید انیدرید استیک در گمرک جلفا،۵۵۱۶۵۰ گرم تریاک و ۳۳۶۸۰ لیتر استیل کلراید در مرکز مبارزه با جرائم سازمان یافته و گمرک غرب تهران،۷۴ کیلوگرم گرم هروئین خالص در گمرک رازی،۸۰ کیلوگرم گرم هروئین خالص و ۱۳۵۰۰ گرم هروئین خالص در گمرک رازی ، مجموعا ۱۳۲ کیلوگرم تریاک و شیره،۷۰۳۵۸ شیشه در گمرک فرودگاه حضرت امام، بیش از ۱۳۷۰ گرم مواد مخدر روانگردان صنعتی جدید در گمرکات امانات پستی فرودگاه حضرت امام (ره)، ۱۲۲۹۶۰۰۰ گرم انواع قرص ها و آمپول های مخدر در گمرک باشماق، ۶۸۵۴ گرم هروئین و ۱۱۰۰ گرم شیشه و ۲۲۰۰۰ گرم بذر شاهدانه در گمرک دوغارون، ۶۰۰۰ گرم قرص ترامادول و ۲۳۹۰۴ لیتر اتیل متیل کتون در گمرک اینچه برون ، ۳۵۰۰ لیتر هیدروکلریک در گمرک لطف آباد، ۲۳۸۹۴ لیتر هیدروکلریک در گمرک ماهیرود و ۱۹۰۰ لیتر اسید سولفوریک و هیدروکلریک در گمرک تهران کشف شده است. این کشفیات از مهم ترین کشفیات مواد مخدر گمرک در سال ۹۶ است.

آمارهای گمرک در یکسال گذشته مجموعا ۲۴۱۰۴ لیتر اتیل متیل کتون، ۳۳۶۸۰ لیتر استیل کلراید، ۲۹۱۹۴ لیتر اسید هیدرو کلریک، ۴۵۶۶۹ لیتر اسید انیدرید استیک ۶۵۰ کیلو گرم تریاک، ۵۰ کیلوگرم شیره تریاک، ۱۵۷۴۰۴ گرم هروئین، ۷۵۱۴۹ گرم شیشه، در این سال کشف شده که در تاریخ کشفیات گمرک ایران کم سابقه بوده است.

print

برچسب ها: ,

پاسخی بگذارید