تاریخ: ۱۴:۵۶ :: ۱۳۹۷/۰۸/۰۵
گواهینامه استاندارد حدود ۱۰ تن کالا در آستارا صادر شد

رئیس اداره استاندارد بندر آستارا گفت: ۵۸ گواهینامه انطباق با استانداردهای ملی در مهرماه امسال برای یک هزار و ۱۰۴ تن کالای صادراتی و ۱۰ گواهینامه برای هشت هزار و ۸۶۰ تن کالای وارداتی در این شهرستان صادر شد.

شاهرخ جعفری افزود: اداره استاندارد آستارا در اجرای استاندارد کالاهای صادراتی و وارداتی بر اقلام مشمول مقررات استاندارد اجباری، نظارت و در صورت انطباق آنها با استانداردهای ملی مجوز صادرات و واردات صادر می کند.
وی بیشتر کالاهای صادراتی مشمول گواهینامه استاندارد را انواع کشمش و خرما به وزن یک هزار و ۱۰۴ تن و به ارزش اقتصادی ۵۳ میلیارد و ۹۰۴ میلیون ریال اعلام کرد.
رئیس اداره استاندارد بندر آستارا بیان داشت: صادرات کالاهای دریافت کننده گواهینامه استاندارد از نظر وزن، ۴۳درصد و از نظر ارزش ۱۳۰ درصد نسبت به مهر ماه سال گذشته افزایش یافته است.
جعفری یادآور شد: در مهر ماه ۱۰ گواهینامه انطباق با استانداردهای ملی برای کالاهای وارداتی نظیر انواع ورق های فولادی، خوراک دام، میلگرد و تخته ام.دی.اف به وزن هشت هزار و ۸۶۰ تن به ارزش ۳۵ میلیارد و ۹۶۵ میلیون ریال صادر شده است.
وی ادامه داد: واردات کالاهای دریافت کننده استاندارد در مهرماه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، از نظر وزن پنج درصد و به لحاظ ارزش ۱۵ درصد کاهش داشته است.
جعفری تعداد اظهارنامه های ارائه شده برای تعیین ماهیت کالاهای صادراتی را در ماه قبل، ۶۱ فقره برای یک هزار و ۹۰۴ تن کالا و تعداد اظهارنامه های تعیین ماهیت کالاهای وارداتی را ۱۲ فقره برای ۴۳۴ تن کالا اعلام کرد.
شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان، از مبادی مهم صادرات و واردات کشور است.
منبع:ایرنا

print

پاسخی بگذارید