گروه: اقتصادی
تاریخ: ۱:۱۵ :: ۱۳۹۹/۰۲/۰۵
گیلان یک چهارم تولید نوغان کشور را دارد

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور گفت: گیلان با تولید حدود ۴۸۳ تن پیله تر ابریشم یک چهارم تولید نوغان کشور را دارد.

عدیل سروی زرگری روز پنجشنبه در جلسه اقتصاد مقاومتی و جهش تولید استان در رشت ، میزان تولید تخم نوعان در گیلان طی سال گذشته را ۱۳ هزار و ۸۸۶ جعبه با ۲۵ درصد افزایش نسبت به  پنج هزار تن سال ماقبل  عنوان و تصریح کرد:  سال گذشته با حمایت‌های انجام شده خانوارهای بهره‌بردار این صنعت از هفت هزار و ۳۱۰ خانوار به ۹ هزار و ۹۴ خانواره بهره بردار افزایش یافت.

وی با بیان اینکه سال گذشته سال خوبی برای صنعت نوغانداری بود و بالاترین میزان تولید طی ۱۰ سال گذشته را داشتیم از  توزیع ۱۶ هزار  و ۵۰۰ جعبه تخم نوغان از هفتم اردیبهشت ماه امسال در گیلان خبر داد .

زرگری همچنین میزان تولید پیله تر ابریشم  را در سال گذشته ۴۸۳ تن در استان ذکر و بیان کرد:  این میزان  بیشترین میزان تولید طی چندسال  اخیر بوده است و عمدتا توسط تاجران برای ابریشم کشی به دیگر استان ها  برده می شود.

وی  ۲ پروژه تولید کرم ابریشم و ابریشم کشی و احیای باغ توت  را زیرپروژه های  اقتصاد مقاومتی  و جزو ۵۳ زیرپروژه سال گذشته خواند و افزود: تولید نهال توت اصلاح شده را داشتیم که نسبت به سال گذشته افزایش ۱۴ درصدی را نشان می دهد

احیای باغ توت مادری شهرستان فومن پروژه‌ای در ۵۲ و نیم هکتار مربوط به اقتصاد مقاومتی است که ماده اصلی غذای کرم ابریشم(برگ توت) را تامین می‌کند که ۴۰ هکتار از باغات مادری به‌ منطور تامین چهار هزار و  ۴۰۰ قلمه نهال اصلاح توت مورد بهسازی و مراقبت قرار گرفت.

وی  گفت: برگزاری دوره‌های آموزشی توانمندسازی بهره‌برداران و کارشناسان برای چهار هزار و ۴۰۵ نفر، ایجاد شبکه مراقبت فعال کنترل بیماری های کرم ابریشم برای اولین بار در کشور، ضدعفونی جایگاه‌های پرورش کرم ابریشم برای یکهزار و ۷۴۰ جعبه در شفت و لنگرود از دیگر اقدامات این مجموعه جهت رونق تولید پرورش کرم ابریشم است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان نیز در این جلسه  از آغاز توزیع تخم نوغان در مراکز توسعه نوغانداری استان در لنگرود، شلمان، لاهیجان، آستانه اشرفیه، رشت، کسماء و طاهرگوراب صومعه سرا، فومن و شفت از هفتم  اردیبهشت ماه توزیع تخم نوغان در گیلان آغاز می شود.

علی درجانی  افزود: علاوه بر مراکز توسعه نوغانداری؛ در هشت پایگاه مراکز جهاد کشاورزی شهرستان های تالش، آستارا، ماسال، رودسر، بندرانزلی، املش، سیاهکل و رودبار نیز  توزیع تخم نوغان انجام می شود.

وی با تاکید بر اینکه به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا اکیپ توزیع و نظارت در مکان های اعلام شده ملزم به رعایت  تمامی نکات بهداشتی هستند، افزود: برای خرید توافقی پیله تر از هم اکنون برنامه ریزی انجام شود.

print

پاسخی بگذارید

*

code