تاریخ: ۲۰:۴۶ :: ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
۲.۵ برابر بودجه عمومی کشور پرداخت می‌شود

معادل ۲.۵ برابر بودجه عمومی کشور، یارانه‌ها به صورت مستقیم و غیرمستقیم توزیع می‌شود.

به گزارش اقتصادشمال، محمدرضا پورابراهیمی در نشست مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم گفت: براساس بیانیه گام دوم انقلاب باید عملکردهای اقتصادی کشور مورد رسیدگی جدی قرار گیرد و مشکلات درونی و بیرونی را که باعث چالش اقتصاد شده، حل کرد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر اقتصاد کشور از درون قوی شود، آثار بیرونی که در مشکلات اقتصادی نقش دارد نیز دیگر خیلی موثر نخواهند بود. امروز تمامی جامعه دانشگاهی و کارشناسان از طیف های مختلف سیاسی اعتقاد دارند که سیاست های اقتصاد مقاومتی می تواند اقتصاد کشور را توسعه دهد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با اشاره به اینکه باید اتکای بودجه به نفت کاهش یابد، گفت: عدم وابستگی بودجه به نفت به این معنی نیست که دیگر نفت نفروشیم، چرا که در حال حاضر ذخایر مشترک نفتی با کشورهای دیگر وجود دارد، بنابراین باید برداشت نفت انجام شود، اما نباید درآمدهای نفتی صرف بودجه عمومی شود.

پورابراهیمی با بیان اینکه حدود ۸۰ درصد بودجه کشور صرف هزینه های جاری کشور می شود، افزود: حدود ۱۲ درصد از بودجه صرف کارهای عمرانی و حدود ۷ درصد صرف هزینه های مرتبط با بازخرید اوراق بهادار می شود.

وی در ادامه گفتگو با خبرگزاری خانه ملت، تصریح کرد: اصلاح ساختار اقتصاد باید توسط مدیران انقلابی که به بیرون از کشور اتکا ندارند، انجام شود و دولت نباید از ظرفیت های درونی غافل شود و به بیرون از کشور اتکا کند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: مجلس از تمامی ابزارهای نظارتی خود مانند تحقیق و تفحص، سوال از رییس جمهور و وزرا و همچنین استیضاح وزرا استفاده کرده، حتی براساس آیین نامه داخلی مجلس پرونده مربوط به بانک مرکزی را به دستگاه قضایی ارجاع داد.

پورابراهیمی افزود: اصلاح نظام بانکی و مدیریت نقدینگی از اولویت های مهم در اصلاح ساختاری اقتصاد کشور محسوب می شوند و نباید فراموش کرد افزایش سود سپرده های بانکی در افزایش حجم نقدینگی موثر بود.

نماینده مردم کرمان و راور بیان داشت: در حال حاضر معادل ۲.۵ برابر بودجه عمومی کشور، یارانه ها به صورت مستقیم و غیرمستقیم توزیع می شود و در این رابطه باید عملکردها ارتقا یابد و اگر ۲۰ درصد از یارانه های مذکور مدیریت شود نتایج اقتصادی موثری در پی خواهد داشت.

وی ادامه داد: در حال حاضر حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی وجود دارد، همچنین حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان نیز مربوط به معافیت های قانونی مالیات است و نکته دیگر اینکه می توان حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان پایه مالیاتی جدید ایجاد کرد که اگر این اقدامات انجام شود و دولت و مجلس نیز بیشتر کار کنند، می توان تهدیدات را به فرصت تبدیل کرد.

پورابراهیمی گفت: در حال حاضر یکی از اقدامات مهم در کشور این است که به وضعیت دارایی های بلااستفاده رسیدگی شود، چرا که حدود ۶ برابر حجم نقدینگی فعلی، دولت دارایی دارد که این دارایی ها بلااستفاده مانده اند یا کم از آنها استفاده می شود که اگر از این ظرفیت بیشتر استفاده شود و اصطلاحاً جراحی اقتصادی انجام شود، بسیاری از مشکلات حل می شود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه مولدسازی دارایی های دولتی یک ضرورت غیرقابل انکار است، گفت: اصلاح هدفمندی یارانه ها باید مورد توجه قرار گیرد همچنین در کمیسیون اقتصادی موضوع اصلاح ساختار بانک مرکزی مورد توجه قرار گرفته شده که محوریت آن استقلال بانک مرکزی است.

مرجع رسانه بانکی

print

پاسخی بگذارید