سرپرست معاونت آمار سازمان مدیریت و برنامه ریزی مازندران مدعی شد
نرخ بیکاری مازندران ۲ درصد کمتر از کشور

سرپرست معاونت اطلاعات و آمار سازمان مدیریت و برنامه ریزی مازندران نرخ بیکاری فصل تابستان این خطه شمال کشور را ۱۰ درصد اعلام کرد که نسبت به میانگین کشوری ۲٫۲ درصد کمتر است.

عباس پوراسکندری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا میانگین نرخ بیکاری تابستان در کشور را ۱۲٫۲ درصد بیان کرد.
وی اضافه کرد: براساس اعلام مرکز آمار ایران نرخ مشارکت اقتصادی ( نسبت جمعیت فعال به جمعیت در سن کار) مازندران در تابستان سال جاری به ۴۱٫۶ درصد رسید که نسبت به میانگین کشور نرخ مشارکت اقتصادی در این استان ۷ دهم درصد بیشتراست.
*** افزایش نسبت اشتغال در مازندران
سرپرست معاونت اطلاعات و آمار سازمان مدیریت و برنامه ریزی مازندران گفت: نسبت اشتغال به جمعیت ( نسبت افراد شاغل درسن کار) دراین خطه شمال کشور در تابستان سال جاری ۱٫۵ درصد از میانگین کشوری پیشی گرفت.
به گفته وی نسبت اشتغال به جمعیت در کل کشور ۳۵/۹ درصد است و این آمار در مازندران به ۳۷٫۴ درصد رسیده است.
پوراسکندری همچنین با اشاره به افزایش نرخ بیکاری در فصل تابستان به فصل بهار در مازندران گفت که نرخ بیکاری تابستان دراین خطه شمال کشور نسبت به فصل بهار سال جاری ۱٫۲ درصد بیشتر شد.
پوراسکندری دلیل این رشد را ناشی عوامل مختلفی از جمله وارد کردن خانوارهای جدید به نمونه گیری بررسی نرخ بیکاری، تعطیلی دانشگاه ها و اقامت دانشجویان در زادگاهشان را از دلایل اعلام کرده که می تواند نرخ بیکاری تابستانه را نسبت به بهار افزایش داده باشد.
براساس نمودار مرکز آمار ایران نرخ بیکاری تابستان سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود نیم درصد بیشتر شد.
در تابستان سال گذشته نرخ بیکاری مازندران ۹٫۵ درصد و کشور ۱۱٫۷ درصد بود.
مازندران ۳ میلیون و ۲۸۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۵۳ درصد در شهرها و مابقی در روستاها سکونت دارند.
منبع:ایرنا

print

پاسخی بگذارید