گروه: اقتصادی
تاریخ: 21:28 :: 2019/12/05
۴۵۰ کانتینر کالای تجاری از مسیر منطقه آزاد انزلی صادر شد

معاون امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی از صادرات ۴۵۰ کانتینر تجاری از مبداء بندر کاسپین منطقه آزاد انزلی به مقصد چین طی سه ماه اخیر خبر داد.

مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی به ایرنا، امین افقی با اشاره به راهبرد این سازمان مبنی بر توسعه رویکرد صادرات محور مجتمع بندری کاسپین از طریق ارائه مشوق ها و بسته های حمایتی متنوع اظهار داشت: با بارگیری تعداد ۶ کشتی، بالغ بر ۴۵۰ TEU کانتینر (TEU به معنای کانتینر ۲۰ فوتی واحد شمارش کانتینر)   انواع مصالح ساختمانی، مواد غذایی ، فرش، خشکبار،مواد پتروشیمی و ظروف از این مجتمع بندری (مسیر کریدور چین – قزاقستان – ایران) به کشور چین صادر شده است.

وی با بیان اینکه راه اندازی کریدور چین–قزاقستان–ایران با محوریت این منطقه، زمینه کاهش هزینه و مدت زمان ترانزیت کالا در مقایسه با مسیر تجاری موجود میان ایران و چین را فرآهم نموده افزود: توسعه ترانزیت کالا و کسب درآمدهای ارزی ناشی از آن برای منطقه و کشور و افزایش ظرفیت های صادراتی و حمایت از تولید کالای ایرانی از مهمترین دلایل ایجاد کریدورهای جدید ترانزیتی از سوی سازمان منطقه آزاد بوده؛ موضوعی که با تکمیل حلقه های زیرساختی ترانزیتی ریلی و لجستیکی و انعقاد توافقنامه های تجاری با کشورهای منطقه و همراهی نهادهای همکار دولتی، زمینه افزایش ترانزیت کالا از مسیر این منطقه فرآهم خواهد نمود.

این عضو موظف هیأت مدیره سازمان با اشاره به اینکه با بهره گیری از مشوق ها، مزیت های رقابتی و معافیت های قانونی ارائه شده از سوی سازمان به فعالان اقتصادی، مجتمع بندری کاسپین را به یکی از مبادی اصلی تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدی و کالاهای اساسی مورد نیاز کشور تبدیل شده یاداور شد: تاکنون با ورود ۳۲ کشتی، بالغ بر ۲۵۰۰ TEU کانتینر کالاها و مواد اولیه مورد نیاز کشور را از مسیر این کریدور تجاری از کشور چین در مجتمع بندری کاسپین تخلیه شده است.

افقی با اشاره به  آبخور بالا، پسکرانه مناسب و احداث انبارهای مسقف و رو باز، مخازن و سیلوهای متنوع بعنوان ظرفیتها و مزیتهای بندر کاسپین خاطرنشان کرد: تاکنون ۹۲ کشتی در مجتمع بندری کاسپین تخلیه و بارگیری شده که با اتصال مجتمع بندری کاسپین به خط ریل سراسری تا پایان سال آتی، زمینه اتصال بزرگترین بندر ایران در دریای خزر به بنادر بزرگ کشورمان در جنوب فرآهم و منطقه آزاد انزلی با محوریت مجتمع بندری خود به محل تلاقی کریدور چین–قزاقستان-ایران با کریدور نستراک(شمال- جنوب) تبدیل می شود.

فعالیتهای تخلیه و بارگیری کالا در بندرکاسپین  از تابستان سال ۹۷ در منطقه آزاد انزلی آغاز شد. این بندرگاه در حال حاضر دارای سه پست اسکله است . سال گذشته ۲۰ فروند کشتی در بندرکاسپین تخلیه و بارگیری شد.

print

پاسخی بگذارید