تاریخ: ۱۷:۵۱ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
اختصاص ۱۴ میلیارد دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی در بودجه

بررسی جزئیات لایحه بودجه ۹۸ نشان می دهد، سال آینده حدود ۱۴ میلیارد دلار برای واردات کالای اساسی به نرخ دولتی در نظر گرفته شده است.

به گزارش اقتصاد شمال،رئیس کل پیشین بانک مرکزی در ابتدای سال جاری از تامین ۱۸ میلیارد دلار ارز برای واردات کالای اساسی با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومان در سال ۹۷ خبر داده بود. این درحالی بود که مسئولان بر تامین ارز مورد نیاز برای واردات کالای اساسی به نرخ دولتی برای سال ۹۸ نیز تاکید کرده بودند.

بر همین اساس بررسی جزییات لایحه بودجه ۹۸ نشان میدهد، تا این لحظه حدود ۱۴ میلیارد دلار برای واردات کالای اساسی به نرخ دولتی در لایحه مذکور گنجانده شده است. این اقلام شامل تجهیزات پزشکی، مواد دارویی و کشاورزی و همچنین برخی قطعات منفصله میباشد.

به عبارت دیگر دولت تا این لحظه برای تامین ارز وارداتی کالاهای گروه ۱ پافشاری کرده و به نظر میرسد در صورت ارائه لایحه به همین شکل به مجلس شورای اسلامی، در سال آینده نیز شاهد تامین ارز مورد نیاز برای واردات کالاهای اساسی به نرخ دولتی باشیم.

گفتنی است، حقوق ورودی کالای اساسی با نرخ میانگین ۵ درصد محاسبه میشود و بنابراین در سال ۹۸ از محل واردات کالای اساسی تامین ارز شده به وسیله دولت، بین ۲تا ۳ هزار میلیارد تومان درامد (مالیات بر واردات) به خزانه کشور واریز شود.

منبع:تسنیم

print

پاسخی بگذارید