همتی تاکید کرد
تاریخ: ۱۴:۵۲ :: ۱۳۹۷/۰۸/۱۹
افزایش صادرات شاه کلید توسعه  /استفاده از ظرفیت های تجاری استانهای مرزی

رییس کل بانک مرکزی امروز در همایش استانداران با تاکید بر رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی بر اهمیت درونزایی و برونگرایی در اقتصاد مقاومتی گفت:ما تهدید تحریم ها را به فرصت پیشبرد امور کشور تبدیل می کنیم.

به گزارش اقتصاد شمال به  نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر عبدالناصر همتی با اشاره به وجود ١۶ استان مرزی در کشور، افزایش صادرات به ۱۵ کشور همسایه را به شرط رعایت مواردی شاه کلید توسعه اقتصاد کشور در شرایط فعلی خواند و ایجاد هماهنگی بین بانک مرکزی و وزارتخانه های کشور، صمت و جهاد کشاورزی را برای مدیریت صادرات در استان های مرزی ضروری دانست.

رییس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه صادرات وقتی برای کشور مفید است که موجب ورود ارز یا کالا به کشور شود، صادرات ریالی را به مثابه خروج سرمایه از کشور دانست و برنامه های بانک مرکزی برای جلوگیری از این امر و کمک به صادرکنندگان برای ورود ارز حاصل از صادراتشان به چرخه اقتصادی کشور را تشریح وتاکید کرد بزودی تمهیداتی را که برای نحوه برگشت ارز صادرکنندگان به چرخه اقتصاد درنظر گرفته شده اعلام می کنیم

رییس کل بانک مرکزی افزود: صادرات غیرنفتی ما در هفت ماه اول امسال ۲۷ میلیارددلار بوده و نسبت به سال گذشته در همین مدت زمانی افزایش بیش از ۱۳ درصدی داشته است. رییس کل بانک مرکزی همچنین با اشاره به شکست امریکا در به صفر رساندن صادرات نفتی کشور از انجام مذاکرات جدی و مثبت با ٨ کشوری که معافیت خرید نفت از ایران را گرفته اند خبر داد.

وی افزود در۷ماهه امسال ۳۱میلیارددلار برای واردات کالاها وخدمات ارز تامین شده است که بیش از ۲۳میلیارد دلار ان توسط بانک مرکزی و کمتر از ۷میلیارد ان توسط صادرکنندگان غیر نفتی درسامانه نیماتامین شده است و از مبلغ تامینی ارز تاکنون ۱۰ میلیارد دلار برای کالاها ی اساسی ودارو وتجهیزات پزشکی اختصاص یافته است وامیدواریم باتصمیماتی که اتخاذ شده عرضه ارز توسط صادرکنندگان در سامانه نیما بزودی افزایش یابد.

همتی در پایان به سوالات متعدداستانداران پاسخ داد وبه تشریح اقدامات بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی و تمهیدات نظام بانکی برای تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی پرداخت.

print

پاسخی بگذارید