در سفر یک روزه هیات تجاری امضا شد
تاریخ: ۱۱:۴۴ :: ۱۳۹۷/۰۷/۳۰

امضای ۲ تفاهم نامه تقویت توسعه روابط و همکاری در زمینه های مختلف به ویژه حوزه اقتصادی بین استانهای گلستان و منگستائو قزاقستان رهاورد سفر یک روزه هیات گلستانی به این کشور آسیای میانه است.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری گلستان در این باره  گفت: تفاهم نامه اخیر امضا شده میان استانداران گلستان و منگستائو بیشتر در راستای پیگیری مفاد تفاهم نامه سال ۹۵ و ارایه ساز و کار برای رفع موانع سر راه مفاد آن و شتاب در توسعه روابط به ویژه تجاری – اقتصادی است.
عباس اغنامی داشت: علاوه بر این، آسان سازی در کاهش زمان صدور ویزا از سوی دو طرف، رونق گردشگری سلامت، همکاری بانکی و فعال کردن شعب ارزی در منگستائو و گلستان به منظور جابجایی ارز تجار، ایجاد سرای تجاری ظرف یکماه در هر دو استان، شتاب در کشت فراسرزمینی در قزاقستان و استفاده از این ظرفیت و برقراری خط هوایی گرگان – آکتائو از جمله مسایلی است در این سفر پیگیری و بر تحقق آن تسریع شد.
به گفته وی یکی از مفاد تفاهم نامه جدید امضا شده بین استانداران، اجرای موثر مفاد تفاهم تکمیلی ضمن معرفی نماینده تام الاختیار از سوی دو طرف برای پیگیری آن است بطوریکه هر ۶ ماه یکبار نتیجه اقدام ها به اطلاع یکدیگر رسانده شود.
به گزارش اقتصاد شمال در راستای توسعه همکاری ها جمعه گذشته سید مناف هاشمی استاندار گلستان به همراه جمعی از مسوولان دولتی و بخش خصوصی استان به شهر آکتائو مرکز ایالت منگستائو قزاقستان سفر کرد.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان هم در این پیوند به ایرنا گفت: مفاد تفاهم نامه امضا شده میان روسای اتاق دو طرف شامل اعزام و پذیرش هیات های تجاری – اقتصادی، توسعه گردشگری، ایجاد کشتارگاه، واحدهای تولید مرغ، مزارع پرورش ماهیان خاویاری و میگو، کارخانه لبنیات و گلخانه و توسعه باغ های مثمر در منگستائو است.
علی محمد چوپانی افزود: در نشست میان روسای اتاق بازرگانی دو استان همکاری برای راه اندازی سرای تجاری میان گرگان و آکتائو با هدف آسان سازی بیش از گذشته روابط تجاری – اقتصادی و تقویت سکوی تجارت میان طرفین در سال جاری است.
وی در خصوص راه اندازی خط هوایی گرگان – آکتائو افزود: در این زمینه مدیران کل فرودگاه های دو استان (گلستان و منگستائو) نشستی برگزار و قرار شد از طریق شرکت های خصوصی این پیشنهاد گلستان هرچه زودتر عملیاتی شود.
به گزارش اقتصاد شمال  اکنون خط هوایی میان ایران و قزاقستان برقرار نیست و سفر فعالان اقتصادی دو کشور از طریق تهران – باکو (آذربایجان)، باکو – آلماتی و آلماتی – آکتائو صورت می گیرد.
این در حالیست که با راه اندازی خط هوایی گرگان – آکتائو نه تنها این ارتباط برقرار می شود بلکه مسافت طی شده مستقیم به مدت ۱٫۵ ساعت کاهش می یابد.
چوپانی، مذاکره میان مسوولان جهادکشاورزی، صنعت و معدن و تجارت، شیلات و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان با طرف مقابل در زمینه های مختلف از جمله لبنی، شیلات، بانکی و گردشگری سلامت، نشست با اعضای اتاق بازرگانی و مسوولان دولتی دو استان، بازدید از پایانه دریایی و بندر ‘قوریق’ را از دیگر برنامه ها و رهاوردهای سفر به شهر آکتائو برشمرد.
استان گلستان با یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفر جمعیت علاوه بر خواهرخواندگی با منگستائو و فعالیت سرکنسولگری قزاقستان در گرگان قرابت های دیگری هم با این کشور دارد چراکه ۱۵۰۰ خانوار قزاق با جمعیتی قریب به شش تا هشت هزار نفر از گذشته های دور در گرگان ساکن شده اند.
علاوه بر این گلستان از نزدیک ترین استان های ایران با قزاقستان محسوب می شود و این جایگاه مطلوبی در راستای توسعه همکاری ها و ارتباطات بین دو کشور ایجاد کرده است.
ارتباط ریلی از طریق خط آهن بین المللی ایران – ترکمنستان – قزاقستان و ارتباط دریایی از طریق خزر از دیگر مزیت ها در توسعه روابط بین گلستان و قزاقستان است.
جمعیت قزاقستان ۱۶ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر ساکن در ۱۴ استان بوده، زبان رسمی آن قزاقی و روسی و واحد پول این کشور تِنگه است.

منبع:ایرنا

print

پاسخی بگذارید