تاریخ: ۲۳:۵۴ :: ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
شکاف نرخ تورم استان‌ها ۱۲.۴ درصد شد

مرکز آمار ایران اعلام کرد: شکاف نرخ تورم دوازده ماهه استان‌ها در اردیبهشت ماه ١٢.۴ درصد است که نسبت به ماه قبل ١.٣ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش اقتصادشمال ، براساس اعلام مرکز آمار در اردیبهشت ماه ١٣٩٨ عدد شاخص کل برای خانوارهای کشور (١٠٠=١٣٩۵) به ١٧٣,۵ رسید که نسبت به ماه قبل ١.۵ درصد افزایش نشان می­‌دهد. در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان ایلام با ۴.١ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان هرمزگان با ٠.٣ درصد افزایش است.

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کشور ۵٢,١ درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان بوشهر (۶۵.٣ درصد) و کمترین آن مربوط به استان هرمزگان (۴٣.۵ درصد) است. یعنی خانوارهای ساکن استان بوشهر به طور متوسط ١٣.٢ درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای ساکن استان هرمزگان به طور متوسط ٨.۶ درصد کمتر از میانگین کل کشور نسبت به اردیبهشت ١٣٩٧ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اردیبهشت ماه ١٣٩٨ برای خانوارهای کشور به عدد ٣۴.٢ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان کردستان (۴١.٠ درصد) و کمترین آن مربوط به استان­ قم (٢٨.۶ درصد) است. شکاف نرخ تورم دوازده ماهه استان‌ها در اردیبهشت ماه ١٢.۴ درصد است که نسبت به ماه قبل ١.٣ واحد درصد افزایش نشان می­‌دهد.

print
برچسب ها: , ,

پاسخی بگذارید