تاریخ: ۱۴:۴۰ :: ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
نخستین جشنواره گیاه بومی کوتکوتو در لاهیجان برگزار شد

نخستین جشنواره گیاه بومی دارویی کوتکوتو لاهیجان با استقبال شهروندان در این شهر برگزار شد.

به گزارشاقتصاد شمال شهردار لاهیجان در این باره گفت: همزمان با برداشت گیاه بومی کوتکوتو برای اولین بار جشنواره این گیاه و مراحل عرق گیری و تهیه محصولات مرتبط با این گیاه بومی توسط شهرداری و شورای اسلامی شهر با همکاری و مشارکت عطاری‌ها و شرکت بخش خصوصی این گیاه به مدت دو روز در حاشیه شمالی استخر لاهیجان برگزار می‌شود.

مسعود کاظمی افزود: این جشنواره که در محل نمایشگاه شب‌های روشن برگزار می‌شود با برنامه‌های متنوعی به منظور معرفی و آشنایی با این گیاه محلی همراه است.

وی خاطرنشان کرد: معرفی خواص متعدد گیاه کوتکوتو از نظر طبی و عرق گیری به روش سنتی در دیگ‌های مسی در حضور مردم انجام می‌شود و محققان طب سنتی در مورد مزاج شناسی و گیاهان بومی گیلان و معرفی غذاها و خوراکی‌هایی که گیاه کوتکوتودر آن استفاده می‌شود، سخنرانی خواهند کرد.

کاظمی گفت: شهرداری لاهیجان با هدف ایجاد نشاط و شادابی بین شهروندان و تبدیل لاهیجان به شهر جشنواره‌ها برنامه‌های مختلفی را برای اجرا در طول سال تدوین کرده است.

وی یادآور شد: با توجه به معرفی لاهیجان به عنوان شهر شب‌های روشن در طول سه ماه گذشته جشنواره‌های نوروزی، ضیافت خوبان در ماه مبارک رمضان و جشنواره شب‌های روشن از جمله برنامه‌های فرهنگی، هنری و آموزشی متنوعی برای شهروندان و مسافران در جشنواره شب‌های روشن برگزار شده که مورد توجه و استقبال قرار گرفته‌اند.

گیاه بومی کوتکوتو که در سایر مناطق گیلان به آن خالواش نیز گفته می‌شود از خانواده نعناییان محسوب می‌شود که عطری خوش دارد و در انواع غذاها و خورشت‌ها از آن به عنوان چاشنی استفاده می‌شود.

این گیاه در اواخر خردادماه به طور خودرو در گیلان می روید و روستاییان آن را برداشت و از آن استفاده‌های زیادی می‌کنند که معتقدند که عرق از بهترین عرق‌های گیلان بوده و ارزش و خاصیت زیادی دارد.

شهر لاهیجان در شرق استان گیلان واقع است و به شهر جشنواره‌ها معروف شده و هرسال بویژه فصل تابستان برنامه‌ها و جشنواره‌های مختلفی در آن برگزار می‌شود.

print

پاسخی بگذارید