تاریخ: ۸:۲۹ :: ۱۳۹۷/۰۲/۰۱
کاهش ۶.۲ درصدی هزینه‌ها با رتبه‌بندی اعتباری

مدیر توسعه بازار شرکت capital intelligence گفت: رتبه‌بندی اعتباری باعث کاهش هزینه‌ها به ویژه در بازار سرمایه می‌شود.

«هورست برترام» مدیر توسعه بازار شرکت capital intelligence صبح امروز (شنبه) و در نشست نقش رتبه بندی در بازارهای بین المللی که در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، گفت: رتبه‌بندی اعتباری بانک‌ها، بیمه‌ها و شرکت‌های مختلف براساس میزان پایبندی آنها به تعهدات و پرداخت وام‌های خود در محیط بین‌المللی و همچنین حسابداری داخلی آنها انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه رتبه‌بندی اعتباری موضوعی حائز اهمیت در بازارهای بدهی عمومی و خصوصی است، افزود: رتبه‌بندی اعتباری می‌تواند برای بسیاری از وام‌گیرندگان مانند موسسات مالی، شرکت‌ها و شهرداری‌ها و همچنین موسسات دولتی انجام شود. برترام با برشمردن مزایای مختلف رتبه‌بندی، خاطرنشان کرد که شفافیت مهم‌ترین موردی است که از رتبه‌بندی حاصل می‌شود.

وی در ادامه به فرصت‌هایی که رتبه‌بندی اعتباری برای بانک‌ها، بیمه‌ها و دیگر شرکت‌ها و صنایع ایرانی ایجاد می‌کند اشاره کرد و افزود: به دنبال برگزاری سمینارهای مختلف در ایران برای گروه‌های مختلف هستیم.

وی ادامه داد: همچنین شرکت‌هایی که در فضای داخلی ایران نیز فعالیت می‌کنند نیز می‌توانند از خدمات رتبه بندی استفاده کرده و به دولت یا مشتریان خود نشان دهند که میزان ریسک همکاری با آنها تا چه اندازه است.

برترام توضیح داد که ممکن بانک ها یا شرکت های بیمه اتکایی حتی با داشتن رتبه اعتباری حاضر به همکاری با طرف ایرانی خود نشوند؛ اما در صورتی که شرکتی رتبه اعتباری نداشته باشند هزینه های آنها به طور میانگین ۶.۲ درصد افزایش پیدا می کند.

وی خاطرنشان کرد که رتبه بندی اعتباری باعث کاهش هزینه ها به ویژه در بازار سرمایه می شود. در ابتدای این نشست فریال مستوفی رییس مرکز سرمایه گذاری خارجی اتاق تهران توضیحاتی درباره فرصت های سرمایه گذاری در ایران و اهمیت رتبه بندی اعتباری شرکت ها ارائه کرد.

print

پاسخی بگذارید