تاریخ: ۹:۴۲ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۶

کمیسون فرهنگی مجلس اخیرا طرح‌های مربوط به صداوسیما را در دستور کار خود قرار داده که یکی مربوط به نحوه چگونگی اداره صداوسیماست و دیگری بررسی راه‌اندازی رادیو و تلویزیون خصوصی است.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس که به همراه محمد اسماعیل سعیدی و عباس سرمست نمایندگان تبریز و از دبیران کمیسیون فرهنگی مجلس از بخش هایی از معاونت برونمرزی دیدار کرد، گفت: با بررسی عملکرد شبکه‌های برون‌مرزی مشخص است این معاونت ماموریت‌های خود را در شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی در حوزه ها و کشورهای مختلف به خوبی انجام داده است.

احد آزادی‌خواه افزود: در سفرهای ماموریتی خارج از کشور، شاهد تاثیر فعالیت‌های شبکه‌های برون‌مرزی در صدور پیام انقلاب و معرفی ایران اسلامی هستیم و می‌توان گفت عملکرد خوب این رسانه‌ها عمق استراتژی جمهوری اسلامی را در خارج از مرزها افزایش داده است.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینکه شبکه‌های برون‌مرزی فرصت خوبی را برای صدور پیام انقلاب فراهم کرده‌اند، تاکید کرد: مسؤولان باید با حمایت‌های خود به توسعه کمی و کیفی شبکه‌های برون‌مرزی کمک کنند و در این مسیر کمیسون فرهنگی مجلس می‌تواند تاثیرگذار باشد.

آزادی‌خواه اظهار کرد: کمیسون فرهنگی مجلس اخیرا طرح‌های مربوط به صداوسیما را در دستور کار خود قرار داده که یکی مربوط به نحوه چگونگی اداره صداوسیماست و دیگری بررسی راه اندازی رادیو و تلویزیون خصوصی است.

این نماینده کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین خاطرنشان کرد: در حوزه بودجه تلاش کمیسیون فرهنگی مجلس و نمایندگان در کمیسیون تلفیق بودجه سال آینده بر این است که سهمی از بودجه سالانه دولت را برای هزینه های تولید محتوای صداوسیما به ویژه در بخش برونمرزی اختصاص دهد.

معاون برون مرزی صداوسیما:

برنامه‌سازی در شبکه‌های برون‌مرزی با شبکه‌های داخلی قابل قیاس نیست

در این نشست که مهدی مجتهد قائم مقام معاونت و حسینی خبیر مدیر روابط عمومی برون‌مرزی حضور داشتند، پیمان جبلی، معاون برون‌مرزی با تشریح فعالیت های شبکه های رادیویی و تلویزیونی این معاونت گفت: برنامه سازی و اقداماتی که در شبکه های برون‌مرزی صورت می گیرد با شبکه های داخلی رسانه ملی قابل قیاس نیست چرا که حوزه فعالیت و مخاطبان ما در خارج از مرزها هستند و علاوه بر ضرورت توجه به گوناگونی سلایق و نیازسنجی مخاطبان، حساسیت های ویژه ای نیر وجود دارد.

جبلی ادامه داد: بر اساس نظرسنجی‌های در داخل کشور، رسانه ملی در مقایسه با دیگر رسانه‌ها بی‌رقیب است اما در شبکه‌های برون‌مرزی رقبای بسیار جدی داریم و خنثی کردن دسیسه‌ها و توطئه‌های دشمنان علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی بر عهده شبکه‌های برون‌مرزی است اما مسؤولان، کمتر با وظایفی که برون‌مرزی بر عهده دارد، آشنایی دارند و توجه چندانی به این شبکه ها نمی شود.

جبلی همچنین تصریح کرد: در حوزه برون‌مرزی با کارشکنی‌های حاکمیت جهانی روبه‌رو هستیم و بیشتر سازمان‌های بین‌المللی و رسانه‌های بزرگ در جبهه مقابل ما هستند و نخستین جایی که در بحث تحریم‌ها در معرض آسیب قرار می‌گیرد شبکه های برون‌مرزی است؛ چرا که ماهواره‌ها، فضای مجازی، شبکه های اجتماعی و قوانین مربوط به آنها در اختیار ما نیست.

جبلی در ادامه سخنان خود به یکی دیگر از دغدغه های معاونت اشاره و تصریح کرد: در شبکه‌های داخلی برای جذب نیرو شاید ده‌ها و صدها هزار جامعه آماری وجود داشته باشد اما برای جذب نیرو در شبکه‌های برون‌مرزی به علت وجود زبان‌ها و گویش‌های گوناگون با محدودیت مواجه هستیم و علاوه بر آن باید این افراد قابلیت کار رسانه‌ای داشته باشند.

معاون برون‌مرزی تاکید کرد: با وجود تمام مشکلات و کاستی‌ها، همکاران با اخلاص، تمام تلاش خود را برای افزایش کمی و کیفی برنامه‌ها بکار بسته‌اند و عزم و اراده خود را جزم کرده‌اند تا از این سنگر خط مقدم با تمام توان دفاع و همجه های علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی را خنثی کنند.

جبلی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری (مدظله العالی ) که فرمودند پیام انقلاب اسلامی راه خود را باز کرده و به اقصی نقاط جهان رسیده است، گفت: رسانه باید زودتر از حاکمیت پیام خود را منتقل کند و همین مسئولیت رسانه ملی را سنگین تر می کند.

وی با تاکید بر ضرورت مدیریت افکار عمومی در داخل و خارج از کشور گفت: پرچم جمهوری اسلامی در روشنگری و اعلام حقایق و دفاع از مظلومان به دست رسانه ملی است و نباید اجازه دهیم رسانه های معاند با دروغ پردازی های خود، چهره جمهوری اسلامی را تخریب کنند.

معاون برون‌مرزی در ادامه سخنان خود درباره ساختار معاونت برون‌مرزی گفت: تحولات بزرگی در بیست ساله اخیر در حوزه برون‌مرزی اتفاق افتاده است و حدود ۲۰‌ سال پیش تنها چند رادیو و یک سیمای عربی در این معاونت وجود داشت و شبکه های تلویزیونی به گستردگی امروز نبود ولی امروزه معاونت برون‌مرزی وارد رقابت جدی با دیگر رسانه‌ها شد و شبکه های العالم، پرس تی وی، هیسپان تی وی و … را راه اندازی کرد و رادیوها از ۱۰ رادیو به ۳۴ رادیو به بیش از ۳۰ زبان رسید ولی متاسفانه حمایت‌های مسئولان از شبکه‌های برون‌مرزی با گسترش و افزایش حوزه مخاطبان همسان نبود و در این مدت نتوانستیم منابع پایدار و مستقل مالی برای برونمرزی تامین کنیم.

وی در پایان با ابراز امیدواری از افزایش حمایت‌های نمایندگان کمیسیون فرهنگی مجلس از معاونت برون‌مرزی گفت: با افزایش همکاری‌ها و حمایت‌های نمایندگان مجلس می‌توان علاوه بر معرفی بیشتر و بهتر شبکه‌های برون‌مرزی، همچون گذشته برای انعکاس واقعی از ایران امروز گام‌های اساسی و مهمی برداریم.

هیات نمایندگان کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی همچنین از شبکه‌های العالم، سحر و اداره کل خبر و تفسیر بازدید کردند و با عملکرد این مجموعه‌ها آشنا شدند.

انتهای پیام

print

پاسخی بگذارید