قیمت خرید تضمینی برگ چای ۴درصد افزایش داشت

مدیر اجرایی اتحادیه کارخانه های چایسازی شمال کشور گفت: تاکنون ۸۰ درصد چای تولید سال جاری به بازار عرضه شده که این میزان فروش طی سال های اخیر بی سابقه بوده است.

محمد صادق حسنی در لاهیجان افزود: تا آذرماه پیش رو نیز چای باقی مانده به فروش خواهد رفت و هیچ چایی در انبار کارخانه های چایسازی باقی نمی ماند.
وی خاطرنشان کرد: فروش بی سابقه چای در بازار داخلی با تلاش چایکاران در برداشت کیفی برگ سبز و کارخانه های چایسازی در تجهیز و نوسازی واحدهای کارخانه های چایسازی انجام شده است.
مدیر اجرایی اتحادیه کارخانه های چایسازی شمال کشور با اشاره به اینکه مردم ایران به خرید و مصرف چای به عنوان یک کالای ایرانی تمایل پیدا کرده اند، اظهار داشت: امسال سال خوبی در فروش چای بوده و تنها سالیست که چای انتقالی به سال آینده نخواهیم داشت.
به گفته صادق حسنی، امسال در مجموع حدود ۲۵ هزار تن چای خشک با کیفیت تولید شده که حدود پنج هزار تن نیز چای انتقالی سال قبل، به فروش رسیده است.
وی با بیان اینکه چای مرغوب ایرانی در داخل کشور مصرف می شود و حدود ۹ هزار تن چای متوسط داخلی نیز صادر شده، افزود: تولید با کیفیت و فروش چای، نتیجه کمک های دولت طی سال گذشته برای بهزراعی باغ های چای، تجهیز و نوسازی کارخانه های چایسازی است و انتظار داریم برای سال زراعی آینده نیز این کمک ها از سوی دولت و مجلس شورای اسلامی در بودجه سال ۹۸ مدنظر باشد.
مدیر اجرایی اتحادیه کارخانه های چایسازی شمال کشور خاطرنشان کرد: تاکنون کارخانه های چایسازی ۸۵درصد قدرالسهم خود بابت بهای برگ سبز به چایکاران را پرداخت کرده اند و ۱۴ میلیارد تومان باقی مانده که این مقدار نیز تا آذرماه پرداخت و تسویه خواهد شد.
وی از دولت به دلیل تخصیص و پرداخت به موقع سهم خود در شرایط سخت اقتصادی و نیز از کارخانه های چایسازی به دلیل تجهیز و نوسازی واحدهای چایسازی و تولید چای مرغوب قدردانی و اضافه کرد: پرداخت بموقع دولت موجب شد که تسویه حساب زودتر انجام گیرد و چای هم به خوبی به فروش رود.
استان های گیلان و مازندران بین ۲۵ تا ۲۸ هزار هکتار باغ چای دارند که ۹۰ درصد این باغ ها در استان گیلان واقع است.
برداشت برگ سبز چای از باغ های شمال کشور در سه چین بهاره، تابستانه و پاییزه صورت می گیرد که چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه ، تابستانه از نیمه دوم خردادماه و چین پاییزه در شهریور و مهرماه انجام می شود.
قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای در سال ۹۷ با چهار درصد افزایش، برای برگ سبز درجه یک ۲۷ هزار و ۲۹۲ ریال و درجه دو، ۱۵ هزار و ۲۸۳ ریال تعیین شده بود.

منبع:ایرنا

print

پاسخی بگذارید