مسرور رییس هیأت مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی اولویت های این بندر را اعلام کرد
تاریخ: ۱:۳۵ :: ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
توسعه روابط با کشورهای حاشیه خزر /توسعه اقتصاد دریا محور

رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی ، افزایش مراودات با روسیه و دیگر کشورهای حاشیه خزر را از اولویتهای مهم این سازمان عنوان کرد.

به گزارش  اقتصاد شمال به نقل از روابط عمومی سازمان منطقه ازاد انزلی ، رضا مسرور  اظهار داشت : این مهم زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که توجه داشته باشیم که کشور ما در حال الحاق به موافقت نامه اوراسیا است، و این امر بر اهمیت این منطقه و استان در مراودات بین المللی ایران می افزاید.
*اهمیت توسعه اقتصاد دریا محور در خزر
رییس هیأت مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی افزود: صنعت گردشگری نیز از جایگاه و مزیت ویژه ای در استان برخوردار است و این مهم زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که توجه داشته باشیم با این قیمت ارز بر جاذبه های حضور گردشگر در کشور و به تبع آن در استان گردشگری چون گیلان افزوده شده است.
وی با بیان اینکه متأسفانه تاکنون از ظرفیت های گردشگری دریایی خزر بهره برداری مناسبی نشده، اشاره ای به ظرفیت های استان در این خصوص نموده و احداث زیرساخت های لازم براساس الگوی موفق طرح های گردشگری دریایی منطقه متبوع خود در سطح استان را ضروری دانست.
وی تصریح کرد: باید تنگ نظری را در این مسیر کنار گذاشت توجه داشت که با توجه به زیرساخت های ایجاد شده در سطح منطقه تعداد گردشگران از ۵ و نیم میلیون نفر در سال گذشته به افزون بر ۶ میلیون نفر رسیده است.
مسرور افزود: این سازمان تاثیر ورود گردشگر بر افزایش درآمدهای بازرگانان منطقه را در راهبردهای جذب گردشگر خود مورد توجه قرار داده است.
وی با اشاره به ساخت و بهره برداری از اسکله تفریحی در منطقه آزاد انزلی رابه منظور فعال سازی گردشگری دریایی تصریح کرد: ایجاد چنین اسکله های تفریحی در سایر سواحل و بنادر استان الزامی است.

*توجه به ظرفیت های نسبی استان
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بر شمردن مزیت های استان گیلان در حوزه های مختلف، توجه به بررسی مزیت های سرمایه گذاری براساس اولویت های موجود و تحولات اقتصادی کشور را مهم خواند.
وی متذکر شد: با توجه به افزایش قیمت ارز و ایجاد ارزش افزوده در برخی صنایع می توان از مزیت هایی همچون مزایا و معافیت های منطقه و هم افزایی میان نیروهای بخش دولتی و خصوصی استان در جهت جذب سرمایه گذار و رونق فضای کسب و کار برای ایجاد اشتغال بیشتر بهره برد.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: صنایع گاز محوری مانند تولید شیشه، کاشی و پتروشیمی در جنوب استان قابل ایجاد می باشند، از سوی دیگر تولید برق به منظور صادرات در استان از ارزش افزوده خوبی برخوردار است، این مهم در صنایع غذایی نیز با توجه به قیمت ارز و ظرفیت های داخلی استان به ویژه در صنایع کشاورزی قابل دست یابی است.

*تکمیل و ایجاد زیرساخت های جدید مهمترین اولویت کاری منطقه آزاد انزلی
وی در ادامه با تاکید بر اینکه لازمه بهره برداری از مزیت ها، ایجاد زیرساخت های لازم در حوزه های مختلف است، افزود: به طور مثال در حوزه گردشگری، زیرساخت هایی همچون مرکز تفریحات دریایی، مجموعه ورزش های ساحلی، مرکز نمایشگاهی با توجه به ظرفیت های استان در حوزه های اکوتوریسم، توریسم ورزشی و تجاری در دستور کار قرار گرفت، که با بهره برداری از آنها امکانات و زیرساخت های منطقه نسبت به سال ۹۲ توسعه فراوانی داشته و قابل قیاس با گذشته نیست.
مدیرعامل سازمان با اشاره به در حال احداث بودن نظرگاه گردشگری انزلی در نوار ساحلی منطقه خاطر نشان کرد: این پروژه جذاب گردشگری دریایی از سوی سازمان ساخته می شود و تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسد.
وی با بیان اینکه توسعه تجارت با توسعه زیرساخت شکل می گیرد افزود: براساس زیرساخت های متعدد ایجاد شده در سطح منطقه می توان اعلام کرد که این منطقه در حوزه زیرساختی جزو مناطق پیشرو کشور است.

*اهمیت اتصال خط ریلی به مجتمع بندری کاسپین
وی ایجاد زیرساخت ها را برای حضور سرمایه گذار حائز اهمیت عنوان و با اشاره به عملکرد دوره مدیریتی خود در زمینه اجرای مهندسی ارزش جهت خروج از رکود دوساله مجتمع بندری کاسپین، تصریح کرد: این مجتمع بندری با وضعیت فعلی خود از بزرگترین بنادر شمال کشور محسوب می شود که دارای مزیت های کم نظیری که از جمله امکان پهلو گیری کشتی های تجاری تا سقف ۱۰۰ هزار تن است، خدمتی که فقط در این بندر ایرانی قابل ارائه می باشد.
وی ادامه داد: اهمیت مجتمع بندری کاسپین به اتصال آن به خط ریلی سراسری است، موضوعی که با نظر مساعد رییس جمهور و حمایت ویژه دکتر نوبخت و دبیر محترم شورایعالی مناطق آزاد که نقش کلیدی در این مسیر دارند، در دستور کار قرار دارد، و این درحالی است که اتصال همه بنادر گیلان یعنی انزلی و آستارا نیز در این راستا الزامی است.

*بهره گیری از توان بخش خصوصی در ایجاد زیرساخت بندری
رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی استفاده از توانمندی بخش خصوصی در ساخت مجتمع بندری کاسپین را در میان سایر پروژه های احداث بندر در سطح کشور کم نظیر عنوان و خاطرنشان کرد : در تمام کشور، ساخت بندر و زیرساخت ترانزیتی از سوی دولت صورت می گیرد و این در حالی است که در منطقه آزاد انزلی بخش
خصوصی در حال ساخت ۴ پست اسکله، مخازن سوخت ۱۲۰ هزار تنی و سیلوی ۹۰ هزار تنی است، زیرساخت هایی که ظرف دو سال آتی نقش خود را در توسعه مراودات تجاری کشور بروز خواهند داد.

*کریدور چین اکتائو انزلی، مسیر جدید تجاری ایران، نیازمند حمایت و تبلیغ رسانه ای
مسرور با اشاره به عبور دو کریدور مهم بین المللی از مسیر گیلان و منطقه آزاد انزلی و نقش آنها در رونق فضای کسب و کار و اشتغالزایی استان، اظهار داشت: با تلاش و پیگیری های صورت گرفته این کریدور میان دو کشور راه اندازی شده، و در این مسیر توافقات متعددی با بخش دولتی و خصوصی چین منعقد شده است.
وی افزود: بعد از سفر هفته پیش به چین، ظرف هفته های آتی محموله های جدید در مسیر به مقصد منطقه آزاد انزلی ترانزیت می شود، موضوعی که بیانگر توجه طرف چینی به مزیت های این مسیر تجاری است.
وی با بیان اینکه افزایش تردد کالا در این مسیر به اشتغال و سرمایه گذاری بیشتر منتهی می شود، به اهمیت پروژه بزرگ کریدور جاده ابریشم دولت چین اشاره و خاطرنشان کرد: باید مزیت های موجود را پایدار نمود و این مهم از طریق افزایش مبادلات کالایی در قالب های صادرات و واردات محقق می شود، موضوعی که نیازمند همکاری و توجه رسانه ها به نقش کریدورها در مسیر توسعه استان است.

*ایجاد مرکز نوآوری در منطقه آزاد انزلی
رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی آغاز عملیات مرکز نوآوری با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور را با توجه به نیروی انسانی تحصیل کرده استان حائز اهمیت ارزیابی و خاطرنشان کرد: این یک مرکز نوآوری به معنای واقعی است که با هدف توسعه مراودات دانش بنیان و صادرات چنین محصولاتی به کشورهای حاشیه دریای خزر در این منطقه تا سال آینده مورد بهره برداری قرار می گیرد.
پارک لجستیک برای تبدیل شدن به مرکز مبادله کالایی منطقه
وی با بیان اینکه تکمیل کننده همه زیرساخت های منطقه آزاد انزلی در مراودات بین المللی ایجاد پارک لجستیک است افزود: احداث پارک لجستیک منطقه با موافقت وزارت راه و شهرسازی به مساحت ۵۰ هکتار در فضای پسکرانه مجتمع بندری کاسپین در دستور کار قرار گرفته است و پارک لجستیک منطقه آزاد انزلی با کارکردهای مشابه منطقه آزاد جبل علی، برای کشورهای حاشیه دریای خزر ساخته می شود.

*رشد شاخص های اقتصادی و رونق فضای کسب و کار در پنج سال گذشته 
مسرور با اشاره به افزایش غیر قابل مقایسه تمامی شاخص های اقتصادی به نسبت سال ۹۲ و رشد فضای کسب و کار افزود : سازمان منطقه آزاد انزلی با خلق مزیت نسبی و رقابتی و توسعه زیرساخت ها، موفق به جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی مختلفی در این منطقه شده که در میان پروژه های بزرگ سرمایه گذاری گردشگری، خدماتی و تجاری صنعتی می توان به پروژه گردشگری جدیدی اشاره کرد که در آینده نزدیک عملیات اجرایی آن با سرمایه گذاری خارجی در منطقه آغاز خواهد شد.

print

پاسخی بگذارید