جان دوباره باران پاییزی به سدهای مازندران/ پرشدن ۲۴ درصد حجم سد شهید رجایی

بارش دو باران نسبتا شدید در اوایل سال زراعی جدید ( هفته دوم مهر و هفته اول آبان) سدهای مازندران را از تشنگی مفرط تابستانی نجات داده و جان دوباره داد.

مدیر بهره برداری شرکت آب منطقه ای مازندران گفت: بارش های باران در نخستین فصل زراعی سال جاری (۹۸-۹۷) حجم ذخیره آب سدهای این خطه شمال کشور را حدود هشت درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر کرد.
سید جمال موسوی افزود: در حال حاضر حجم ذخیره آب موجود در سدهای این خطه شمال کشور به ۱۲۶ میلیون متر مکعب رسید که این حجم در مدت مشابه سال قبل ۱۱۷ میلیون متر مکعب بود.
وی ابراز امیدواری کرد تا در فصل زراعی جاری، مازندران شاهد بارش خوبی باشد تا سدهای این خطه شمال کشور نیز به اندازه کفایت آبگیری شود.
*** پرشدن ۲۴ درصد حجم سد شهید رجایی
مدیر بهره برداری شرکت آب منطقه ای مازندران با اشاره به پر شدن ۲۴درصد حجم سد شهید رجایی گفت: هم اکنون حجم اب سد شهید رجایی ساری ( سیلمان تنگه ) به ۳۸ میلیون متر مکعب رسید که در مدت مشابه سال قبل این آبگیری حدود ۳۶ میلیون متر مکعب بود.
به گفته وی هم اکنون میزان حجم آب سد البرز به ۷۴ میلیون متر مکعب رسید که به طور میانگین ۵۴ درصد از ظرفیت این سد پر شد.
پیش از این نیز ظرفیت ۲ سد کوچک مازندران شامل میجران در رامسر و الیمات در چمستان نیز براثر بارندگی اواسط مهرماه سال جاری پر شد.
ظرفیت آبگیری این دو سد حدود ۱۳ میلیون متر مکعب است.
در حال حاضر مازندران دارای ۲سد بزرگ شهید رجایی و البرز و هشت سد کوچک با ظرفیت ۳۲۵میلیون متر مکعب است.
*** تسریع در آبگیری آبنبدان ها
مدیر بهره برداری شرکت آب منطقه ای مازندران گفت: بارش های اخیر بیشتر در دشت ها رخ داده و این فرصت خوبی برای آبگیری آببندان ها در پایین دست فراهم کرد.
موسوی به دارندگان آببندان ها توصیه کرد تا با صید ماهیان نسبت به آبگیری آببندان ها در موعد مقرر اقدام کنند تا در فصل زراعی آب مناسبی پشت این آببندان ها جمع شود.
مازندران حدود ۸۰۰ آببندان و آبگیر دارد که میانگین ظرفیت آبگیری آنها ۴۰۰ میلیون مترمکعب برآورد می شود.
بر اساس آمارهای رسمی، توان بالقوه آب مازندران در حد ۶ میلیارد و ‎ ۶۰۰میلیون مترمکعب است که از این مقدار چهار میلیارد و ‎ ۹۰۰میلیون مترمکعب آب های سطحی و بقیه آب های زیرزمینی است.

منبع:ایرنا

print

پاسخی بگذارید