احمدی‌نژاد خواهان حل سریع مشکلات سپرده‌گذاران موسسات اعتباری شد:
تاریخ: ۱۰:۱۲ :: ۱۳۹۶/۰۷/۲۸

محمود احمدی نژاد در یک پیام تصویری از دولت و سایر نهادها خواست مشکل سپرده گذاران موسسات مالی را هر چه زودتر حل کنند.

در زیر متن کامل پیام احمدی نژاد را می خواهید:

بسم الله الرحمن الرحیم

«اللهم عجل لولیک الفرج والعافیه والنصر واجعلنا من خیر انصاره و اعوانه والمستشهدین بین یدیه»

سلام عرض می کنم خدمت مردم عزیز ایران، برای همه آن ها و برای همه آزادی خواهان، عدالت طلبان و موحدان عالم، سلامتی، عزت و موفقیت روزافزون مسئلت دارم.

همان طور که قبلا عرض کردم، قرار شد که ما خواسته ها و مطالبات مردم را که مراجعه می کنند و می خواهند که به گوش دیگران برسانیم،این کار را انجام بدهیم.

یکی از این مسائل، مشکلاتی است که امروز مردم در رابطه با موسسات مالی – اعتباری و بنگاه های پولی – اعتباری، با آن ها دست به گریبان هستند.

در فاصله سال های ۸۰ تا ۸۴ اتفاقات مهمی در اقتصاد ایران افتاد. اصل ۴۴ تفسیر شد، سند چشم انداز نوشته شد و در واقع یک گشایشی در اقتصاد به سمت بازار آزاد اتفاق افتاد. تا قبل از آن اجازه داده نمی شد که مردم بانک خصوصی یا موسسات مالی – اعتباری داشته باشند ولی از سال ۸۰ به بعد این اجازه داده شد و تعداد زیادی تحت عنوان تعاونی مالی – اعتباری، موسسات مالی – اعتباری در کشور تشکیل شد و مردم رفتند سپرده گذاری کردند. دولت بعد سعی کرد که این ها را ساماندهی کرده و تحت چارچوب کنترلی بیشتری قرار دهد، در واقع نه دولت بعد، بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار سعی کردند این کار را انجام بدهند.

مردم خبر دارید، من هم خبر دارم، عده زیادی از مردم، ۱۰ میلیون، ۲۰ میلیون، ۵ میلیون، ۱۰۰ میلیون، خیلی ها زندگی و خانه یا ماشین خود را فروختند، پاداش پایان خدمت و بازنشستگی خود را فروختند و گذاشتند آن جا تا چندرغاز سودی بگیرند و بزنند به زخم زندگیشان. برخی می خواهند دختر شوهر بدهند، می خواهند منزل خود را اصلاح کنند، بیماری دارند، آموزش فرزندان را دارند… با حقوق بازنشستگی اموراتشان نمی گذرد. اصلا با ۹۰۰ هزار، ۱ میلیون، ۱ میلیون و دویست هزار یا ۱ میلیون و هشتصد هزار، امورات زندگی نمی گذرد.

در این سال های اخیر با ورود برخی نهادهای نظارتی و ورود بی حساب و کتاب آن ها، یک دفعه خبری از صدا و سیما پخش می شود، یک نفر موضع می گیرد، یک نفر دستگیر می شود یا احضار می شود! اوضاع بسیاری از این بنگاه ها بهم ریخته است.

من اصلا بحث تخلف و این ها را ندارم، مراجع نظارتی باید بروند تخلفات را رسیدگی کنند ولی باید مراقب باشند که به اصل کار لطمه وارد نشود. خب برخی از این ها متوقف شدند، صدها هزار بلکه میلیون ها نفر امروز دچار مشکل شدند و نمی دانند چکار بکنند، پاسخی هم دریافت نمی کنند! از آن طرف پولشان سپرده شده و در اختیارشان نیست و از طرف دیگر سودی هم دریافت نمی کنند، زندگیشان نمی چرخد و از دو طرف دچار خسارت شده اند. بعد برخی مسئولین می گویند ۳۵ – ۳۰ درصد بیا بگیر و برو! پس بقیه پولش چه می شود!؟ کجا رفته است!؟

عده زیادی هم اکنون مدت زیادی ست که تحصن کرده اند. اینهمه نماینده هایشان مراجعه می کنند به درب منزل یا دفتر ما که آقا شما چیزی بگویید، کاری بکنید!

خوب من از مقامات مسئول می خواهم که رسیدگی کنند. اولا اجازه ندهند کسی بی جهت وارد شود. یک بنگاهی که دارد کار می کند تعطیل شود یا متوقف شود. اگر تخلفاتی هست حین فعالیت بروند و رسیدگی بکنند. یک جو عمومی درست می کنند و مردم را ناراحت و نگران می کنند و می ریزند سر بنگاه دیگر! مسئولان آن بنگاه را یا می گیرند و یا متوقف می کنند!

خوب چه باید کرد؟ طبیعی است که این بار روی دستگاه حکومتی میفتد! یا باید بانک مرکزی جواب بدهد یا قوه قضائیه. خب چرا این کار را می کنید!؟

در حین فعالیت برویم و رسیدگی و اصلاح کنیم، موظف کنیم و تضمین های لازم را بگیریم که مردم این وسط آسیب نبینند. الان چند هزار نفر در شهرهای مختلف دائما تحصن میکنند، تجمع و تظاهرات می کنند، بهشان سخت می گذرد. از مراجع مسئول، بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار یا قوه قضائیه بیایند و ورود کنند و با کار مدبرانه و کارشناسی حقوق مردم را برگردانند یا اجازه بدهند آن ها فعالیت کنند و در حین فعالیت رسیدگی های قضایی و نظارت ها را انجام بدهند، ولی همین طور مردم را بلاتکلیف گذاشته اند با یک عده ای که الان اختیاری ندارند، اموالشان مسدود شده، بگذاریم رو در روی هم! یا بدهیم دست یک دادستانی و بگوییم تو برو این را حل کن! چطور می تواند حل کند؟ باید افرادی باشند که آشنا به کار بانکی و پولی و مالی – اعتباری و مورد اعتماد باشند و بروند این کارها را سامان بدهند.

خیلی از بنگاه های بزرگی که با پول مردم می چرخیده الان دچار آسیب شده است، حتی بعضی هایشان را برگرداندند ولی دیگر آن اعتماد از بین رفته است. پول مردم رفته، آن شخص هم نمی تواند کارش را ادامه دهد تا پول مردم را برگرداند، این وسط سرمایه گذاری های نیمه کاره فراوانی هم انجام شده! حالا نه سرمایه گذاری می تواند تمام شود، نه پول مردم برمی گردد، نه آن شخص می تواند ادامه دهد! خب این چه مدلی است!؟

من فکر می کنم باید این فریادها را شنید. بعضی از این مردمی که با تحصن کنار خیایان ها می خوابند، به نان شبشان محتاجند! زندگی ها دارد متلاشی می شود!

من خواهش می کنم از مقامات مسئول در بخش های گوناگون یک مقدار دل بدهند و با توجه بیشتر و یک نگاه عمیق تر… این مشکلی ست که باید حل کنیم. در نهایت این مشکل در همین جمهوری اسلامی بوجود آمده، حالا دائما بیندازیم گردن همدیگر! بالاخره رفته اند از نهادی یک مجوزی گرفته اند و یک نهادی هم موظف بوده که نظارت کند. حالا یکی کوتاهی کرده، یکی اشتباه کرده…! مردم این وسط چه می شوند؟

باید مراعات حال مردم را بکنیم. امیدوارم این حرف را که خواسته این مردم است و مراجعات فراوانی هم هست، این را بشنوند و از کسی که دلسوز آن هاست و می خواهد مسئله را حل کند، انشاالله بشنوند و دل بدهند و پای کار بایستند و زود این مسئله را جمع کنند. خوب نیست در شرایطی که دشمنان می خواهند اساس و موجودیت ما را تحت فشار قرار بدهند و مردم را تحت فشار مضاعف قرار بدهند، اینجور صحنه ها و اینجور اتفاقات در کشور ما مشاهده شود.

منبع:دولت بهار

print

پاسخی بگذارید