در نشست خبری کنسرت گروه ژوان مطرح شد

علیرضا قرایی‌منش خواننده موسیقی پاپ می‌گوید از اینکه مهدی یغمایی آثارش را در تلویزیون می‌خواند رضایت ندارد و بارها این مسئله را به خود او هم گوشزد کرده است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نشست خبری کنسرت علیرضا قرائی منش صبح امروز در برج آزادی برگزار شد. در این نشست علیرضا قرایی منش خوانده موسیقی پاپ و یاشار درفش تهیه کننده و برگزار کننده این کنسرت به بیان توضیحاتی درباره برنامه پیش رو پرداختند.

در ابتدای این منش قرایی منش گفت: آرزوی همیشگی من بود که چنین کنسرتی برگزار کنم. امروز همه با یک لپ تاپ روی صحنه می‌آیند و بخشی از صداهایی که در کنسرت‌ها شنیده می‌شود از لپ تاب‌ها بیرون می‌آید. این همان کاری است که متأسفانه خودم هم چند سال پیش انجامش دادم و علتش انتخاب نادرست همکارانم بود.

وی ادامه داد: وقتی لپ تاپ روی صحنه می‌آید حرمت اجرا شکسته می شود. من دلم می‌خواهد در اجراهایم هرچه شنیده می‌شود به صورت زنده اجرا شود.

این خواننده موسیقی پاپ با اشاره به عنوان «آن‌پلاگد» که برای کنسرت پیش رویش انتخاب کرده گفت: این عنوانی است که برای اجراهای صمیمی به کار برده می شود و در چنین اجراهایی همه صداهای تولیدشده آکوستیگ هستند. من این عنوان را برای اجرای دوم دی ماه در سالن برج آزادی انتخاب کردم چرا که بیش از 90 درصد سازهای حاضر در این کنسرت آکوستیگ هستند البته ما سازهایی مانند گیتار الکترونیک هم بر روی صحنه خواهیم داشت. برخی معتقدند همین حضور گیتار الکتریک اجرا را از حالت آن پلاگد خارج می‌کند اما من معتقدم این چنین نیست.

قرایی منش با اشاره به پایین آمدن سطح سلیقه مخاطبان موسیقی در ایران گفت: هر جامعه‌ای خصوصیات خاص خود را دارد. دیگر زمان آن فرا رسیده که تعریف بی‌خود از خودمان را کنار بگذاریم. باید بگویم متأسفانه مردم ما دانش کافی نسبت به هنر ندارند. سلیقه مردم در طول 10 سال گذشته افت کرده است. تا همین ده سال پیش مردم در خانه و در ماشین‌هایشان موزیک خوب می‌شنیدند. نمی‌دانم در این 10 سال چه رخ داده که به اوضاع امروز رسیده‌ایم. اگر دست به دست هم ندهیم و مسیر را مشخص نکنیم بیشتر به قهقرا می‌رویم. همین افت سطح سلیقه موسیقی باعث شده که من در سالهای اخیر اجرای زنده کمتری داشته باشم.

وی با اشاره به تأثیر هنرمندان در سبک سلیقه مخاطبان گفت: برخی از خوانندگان باری مخاطب خط مشی تعیین می‌کنند و برخی از مخاطبان خط مشی می‌گیرند. رسالت هنرمندان این است که خودشان خط مشی مشخصی برای مخاطب تعیین کنند. نه اینکه هنرمند هم دنباله رو عامه مردم باشد. متأسفانه باید بگویم مردم ما در عرصه شنیدن موسیقی کودک هستند و با یک آب‌نبات هم می‌شود آنان را فریب داد.

در ادامه این نشست علیرضا قرایی منش در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه تأثیر شما بر بالا بردن سطح شنیداری مخاطبان موسیقی چیست و برای بالا بردن این سطح شنیداری چه کرده‌اید گفت: من باسطح وسیعی از کارها روبرو هستم؛ آهنگ می‌سازم، تنظیم می‌کنم، نوازندگی گیتار کلاسیک و آگوستیک را انجام می‌دهم و خیلی کارهای دیگر و حتی میکس و مسترینگ کارهایم را خودم انجام می‌دهم. این به خاطر وسواسی است که در کارهایم دارم. حال اگر زیاد کار تولید کنم بی‌مزه می‌شود اگر هم کم کار باشم مخاطبان از من توقع کارهای بیشتری دارند. من 7 سال پیش ممنوع‌الکار شدم و علتش انتشار یک ویدیو بود متأسفانه ما جایی زندگی می‌کنیم دو ضرب در دو همیشه مساوی چهار نیست. هفت سال پیش تنها سه روز مانده به انتشار آلبومم من را به علت انتشار یک ویدئو ممنوع الفعالیت کردند.

او ادامه داد: در آن زمان وقتی به من گفتند من ممنوع الفعالیت شده اید، مفهوم این کلمه را نمی‌دانستم. علتش را پرسیدم و گفتم برای انتشار یک ویدئو این ممنوعیت برای شما بوجود آمده است. به آنها گفتم مگر انتشار ویدئو جرم است که در پاسخ به من گفتند مگر بنزین تا چندی پیش کارتی بود؟ گفتم نه! گفتند حالا هست.

این خواننده موسیقی پاپ درباره تفاوت‌های کنسرتش در برج ازادی با دیگر کنسرت‌های موسیقی پاپ گفت: حضور ادوات الکترونیک، سخت افزار و هارددیسک‌ها بر روی صحنه کمک می‌کند که مردم چیزی را بشنوند که در البوم شنیدند. در بیشتر کنسرت‌هایی که امروز در حوزه موسیقی پاپ اجرا می‌شود بسیاری از صداها پلی‌بگ هستند. در حالی که برای کنسرت دوم دی در برج آزادی من و گروهم آن چه اجرا می‌کنیم به صورت زنده و آکوستیگ است. تفاوت میان این اجرا و اجراهای دیگر را باید در سالن حاضر باشید و ببینید و بشنوید.

قرایی منش در بخش دیگری از این نشست درباره اجرای برخی از آثارش از سوی مهدی یغمایی در برنامه‌های تلویزیونی گفت: بارها به صورت خصوصی به مهدی یغمایی گفتهام که این کار را نکند حتی گاهی بحثمان به مشاجره هم رسیده و در نهایت او قول داده که آثارم را در تلویزیون نخواهند اما او بازهم به این کارش ادامه داده است.همینجا اعلام می‌کنم که من از اجرای آثارم توسط مهدی یغمایی در برنامه‌های مختلف رضایت ندارم و راضی نیستم که مهدی یغمایی آنها را بخواند.

وی ادامه داد: برخی از آثاری که در گذشته خودم ساخته و تنظیم کرده‌ام را در آلبوم جدیدم گنجانده‌ام و در کنسرت پیش رو هم اجرا خواهم کرد.

این خواننده پاپ درباره علت انتخاب سالن برج آزادی برای کنسرتش گفت: فضا و حسی که سالن برج آزادی دارد درست همان چیزی است که من می‌خواهم. در این سالن تماشاگران به صحنه بسیار نزدیک هستند و فضای صمیمی بین هنرمند و مخاطب ایجاد می‌شود.

در بخش دیگری از این نشست یاشار درفش تهیه کننده کنسرت گروه ژوان گفت: ما به برج آزادی آمدیم تا این کنسرت را در اینجا برگزار کنیم. برجی که سمبل تهران است. برخی می‌گویند چرا برای این کنسرت از عنوان آن‌پلاگد استفاده کرده‌اید، باید بگویم که استفاده از این عنوان چه ایرادی دارد. فضای صمیمی و نحوه نشستن تماشاگران در سالن آزادی و اجرای زنده تمام صداها کنسرت را آن‌پلاگد می‌کند. به نظرم اگر همه بتوانند چنین فضایی ایجاد و چنین اجرایی داشته باشند همه گیر شدن این عنوان اصلا ایرادی ندارد. شاید همین برگزاری کنسرت آن‌پلاگد باعث شود که دیگران هم دست از سر لپ تاپ‌ها بردارند.

کنسرت گروه ژوان با خوانندگی علیرضا قرایی منش پنج شنبه دوم دی در سالن برج آزادی برگزار می‌شود.

print

برچسب ها:

پاسخی بگذارید