تاریخ: ۹:۰۴ :: ۱۳۹۶/۱۱/۰۸

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بازار بدهی در ٢ سال اخیر جایگاه خوبی در تامین مالی دولت یافته و در حال حاضر ارزش این بازار به ١۶٠ هزار میلیارد تومان رسیده است.

شاپور محمدی صبح امروز (یکشنبه) و در مراسم پنجاه سالگی بازار سرمایه ایران گفت: بازار سرمایه امروز وارث تلاش‌های بی‌وقفه‌ای است که بر آن گذشته است. وی با اشاره به تاریخچه تاسیس بازار سرمایه ایران اظهارداشت: در سال ١٣١٨ در شهر اصفهان اولین محل غیررسمی برای معامله سهام نساجی شکل گرفت و حتی در تهران محلی برای معاملات در نظر گرفته شد اما آنچه باید رخ می‌داد، محقق نشد.

محمدی یادآور شد: بعد از پایان جنگ جهانی دوم و خروج اشغالگران از ایران، در ١۵ بهمن ١٣۵۶ سهام دو شرکت نفت و بانک توسعه صنعتی و معدنی به فروش رفت و بعد از ١٠ سال تعداد شرکت های بورسی به بیش از ١٠٠ شرکت رسید.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: در ١٠ سال ابتدایی فعالیت بورس، در مجموع ١۵ میلیارد تومان به فروش رفت که ٨ میلیارد تومان آن سهم و ٧ میلیارد تومان آن اوراق قرضه بود و تعداد کارگزاری ها به ٢۶ رسید.

وی سال‌های جنگ تحمیلی را سال های رکود بازار سرمایه به دلیل شرایط خاص کشور برشمرد و گفت: در دهه ٧٠ سرمایه‌گذاری‌ها افزایش یافت و معاملات الکترونیک شد و تابلوی الکترونیک جای تخته سیاه را گرفت.

محمدی اظهارداشت: در حالی که تعداد شرکت های بورسی در سال ١٣٧۶، ٢۶٣ شرکت بود، این تعداد در سال ١٣٩۶ به ۵٨۵ شرکت رسید. وی ادامه داد: در آذرماه سال ١٣٨۴ بالاخره قانون جدید بورس به تصویب رسید و در سال ١٣٨٨ قانون تکمیلی آن نیز مصوب شد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: در ٢ سال اخیر بازار بدهی جایگاه خوبی در تامین مالی دولت یافت و پروژه‌های تولیدی و شرکت‌های دانش‌بنیان از آن بهره‌مند هستند. وی اعلام کرد: در حال حاضر ارزش بازار بدهی به ١۶٠ هزار میلیارد تومان رسیده و بانک ها، شرکت ها و دولت ها از منافع این پیشخوان بهره مند شده اند.

محمدی اعلام کرد: نسبت ارزش معاملات از ٢.۵ درصد در سال ١٣٨۴ به ١٧ درصد در سال ٩۶ رسید؛ همچنین نسبت ارزش بازار از ١۴ درصد در سال ٨۶ به ٣۵ درصد در سال ٩۵ رسیده و پیش بینی می کنیم در سال جاری به ٣٧ درصد برسد. در این مراسم مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی، ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی و عبدالناصر همتی رییس کل بیمه مرکزی نیز حضور داشتند.

print

پاسخی بگذارید

*

code