تاریخ: ۷:۳۲ :: ۱۳۹۶/۰۹/۱۳

رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده که حتی سودهای ۳۰ تا ۴۰ درصدی قبل از انحلال تعاونی فرشتگان را نیز پرداخت خواهند کرد، اما وی هیچ امیدواری برای پرداخت‌ سودهای بعد از انحلال نداده است.

موسسه اعتباری کاسپین در حالی در پایان سال ۱۳۹۴ مجوز رسمی فعالیت در بازار پول را دریافت کرد که مسئول بود تا به وضعیت هشت تعاونی منحل شده رسیدگی کند. فرشتگان بزرگترین زیرمجموعه این موسسه است که در جریان حواشی رخ داده در حدود یک سال پیش بزرگترین عامل در بهم‌ریختگی شرایط کاسپین بود. برآوردها نشان داد که این تعاونی حدود ۵۰۰ هزار سپرده‌گذار دارد که عمده آنها و به عبارتی تا بیش از ۹۰ درصد دارای وجوهی تا سقف سه میلیون تومان هستند.
بعد از چند ماه از شروع درگیری‌ها در کاسپین و اعتراض و تجمعات سپرده‌گذاران تعاونی فرشتگان سرانجام مراجع ذیربط تصمیم گرفتند که با فرآیند تصفیه و نقل و انتقال دارایی‌های این تعاونی تعیین تکلیف سپرده‌گذاران را به طور مرحله‌ای در دستور کار قرار دهند که البته از پایان اردیبهشت‌ماه سال جاری آغاز شد و تاکنون تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان و ارقام بالاتر از این مبلغ که می‌تواند حداکثر تا ۲۰۰ میلیون تومان بر اساس مانده حساب خود تا شهریور ۱۳۹۴ را دریافت کنند، پیش رفته است.
در شروع فرایند تعیین تکلیف سپرده‌گذاران فرشتگان بار دیگر اعتراضات و تجمعات شدت گرفت. دلیل این موضوع به خواسته سپرده‌گذاران برای دریافت سود سپرده‌های خود برمی‌گشت که خواهان بودند تا سودهای متعلقه تا زمان مراجعه برای تعیین وضعیت حساب را دریافت کنند. ولی در سوی دیگر بانک مرکزی اعلام کرد که سودهای سپرده‌های فرشتگان از زمان انحلال آن یعنی ابتدای شهریور ۱۳۹۴ به بعد قابل پرداخت نیست آن هم به این دلیل که تعاونی فعالیتی نداشته که بر اساس آن سودی شناسایی و پرداخت شود و از طرفی دارایی این تعاونی پاسخگوی پرداخت چنین سودی نیست. این موضوع البته با نظر مرجع قضایی اعلام شد و تاکنون هم هیچ سودی بابت سپرده‌های بعد از زمان انحلال فرشتگان پرداخت نشده و فعلا هم وعده ای برای تسویه در این رابطه وجود ندارد.
اما در جریان از سرگیری پرداخت‌ها در تعاونی فرشتگان اعلام جدید رئیس کل بانک مرکزی همراه با این بوده که سودهای متعلق به سپرده‌ها برای زمان قبل از انحلال پرداخت می‌شود. حتی سپرده‌هایی که طبق قرارداد به آنها سودهای غیرمتعارف ۳۰ تا ۴۰ درصدی تعلق می‌گیرد. این در شرایطی است که در روزهای اخیر برخی مقامات مسئول اعلام کرده بودند که سودها طبق نرخ‌های متعارف فعلی یعنی ۱۵ درصد پرداخت خواهد شد.
در حالی بدهی فرشتگان در ابتدا حدود ۸۶۰۰ میلیارد تومان برآورد شده بود که از این رقم تا ۳۰۰۰ میلیارد تومان آن سودهای شناسایی نشده یعنی سود مربوط به زمان بعد از انحلال این تعاونی بوده است و ۵۶۰۰ میلیارد دیگر قابل پرداخت که سودهای قبلی را هم در برمی‌گیرد.
بر اساس اعلام رئیس کل بانک مرکزی تاکنون این بانک حدود ۴۵۰۰ میلیارد تومان خط اعتباری به فرشتگان اختصاص داده تا کلیه مبالغ تا ۲۰۰ میلیون تومان و مازاد بر آن تا حداکثر ۲۰۰ میلیون تومان بر اساس مانده تا اول شهریور ۱۳۹۴ پرداخت شود که همراه با همان سودهای قبلی نیز است. مانده سپرده‌های بیش از ۲۰۰ میلیون تومان نیز به شناسایی سایر اموال و دارایی‌های فرشتگان بستگی خواهد داشت.
به نوشته ایسنا، در مجموع حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان بدهی در کاسپین نسبت به سپرده‌گذاران هشت تعاونی زیر مجموعه وجود دارد که عمده آن مربوط به فرشتگان و بخشی به بقیه تعاونی‌ها اختصاص پیدا می‌کند که در حال پرداخت بوده و برای فرشتگان عمدتا تسویه شده است.   حدود ۵۰۰ میلیارد تومان هم بانک مرکزی به عنوان خط اعتباری برای پرداخت به هفت تعاونی دیگر اختصاص داده است.
print

پاسخی بگذارید