تاریخ: ۲۳:۲۸ :: ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
مالیات بر ارزش افزوده برخی کمتر از ۹ درصد محاسبه می‌شود

نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای مقرر کردند مالیات بر ارزش افزوده برخی صنوف مثل آهن فروش‌ها، سنگ فروش‌ها و نجاران کمتر از ۹ درصد تعیین شود.

به گزارش اقتصاد شمال ،نمایندگان مجلس در جلسه علنی بعدازظهر امروز(سه‌شنبه) مجلس و در جریان بررسی لایحه بودجه سال۹۸ بند و تبصره ۶ لایحه بودجه را به تصویب رساندند که براساس آن سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند مالیات بر ارزش افزوده گروه‌هایی از مؤدیان مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده را با اعمال ضریب کاهشی ارزش افزوده فعالیت آن بخش تعیین کند. مقررات این بند درخصوص دوره‌هایی که مالیات آنها قطعی نشده است، جاری خواهد بود. ضریب ارزش افزوده هر فعالیت با پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور به تأیید وزیر امور اقتصادی و دارایی می‌رسد.

در جریان بررسی این بند هادی قوامی نماینده اسفراین در توضیحاتی گفت: در سال ۹۸ و با توجه به شرایط اقتصادی سخت کشور می‌توانیم با تصویب این بند به ۱۵ تا ۱۶ گروه از صنف‌های مختلف کمک کنیم.

وی افزود: آهن فروش‌ها، عینک‌فروش‌ها و سنگ فروش‌ها به دلیل قانون مالیات بر ارزش افزوده زمین گیر شده بودند. سازمان امور مالیاتی گفت که اگر از تفاوت خرید و فروش مالیات بگیرد، مالیات کمتری بر اینها وضع می‌شود، صنف‌شان رونق می‌گیرد و کارخانه‌هایشان تعطیل نمی‌شود.

محمدی نماینده دولت نیز در توضیحاتی گفت: در صورتی که بخواهیم از برخی اصناف مالیات بر ارزش افزوده به روال عادی دریافت کنیم باید برای هر مغازه یک مامور مالیات بفرستیم در حالی که کل مالیات اینها ۳ تا ۴ درصد هم نیست. طبق این مصوبه ما مالیات را از مابه‌التفاوت و سود آهن فروش‌ها، سنگ فروش‌ها و نجاران محاسبه و دریافت می‌کنیم.

محمود شکری نیز در اظهاراتی این مصوبه را موجب ایجاد رانت دانست و گفت که طبق این مصوبه مالیاتی که برای بقیه صنوف ۹ درصد در نظر گرفته می‌شَود برای اینها کمتر می‌شود.

ایسنا

print

پاسخی بگذارید