سال ۷۴ رکوردار شد
تاریخ: ۲۲:۲۲ :: ۱۳۹۶/۰۷/۰۸

از اوایل دهه ۱۳۷۰ تا کنون بالاترین حد رشد هزینه های تولیدکنندگان در سال۱۳۷۴ ثبت شده است.

شاخص بهای تولید کننده (PPI) اندازه‌ای است از تغییر قیمت کالاها و خدماتی که توسط تولید کننده خریداری شده و پس از تولید نهایی به فروش می‌رسد، بنابراین خروجی این سیستم محاسباتی تغییر در سطح عمومی قیمت محصولات فروخته شده توسط تولید کننده در مبدا فروش را اندازه گیری کرده و ورودی آن نیز تغییر در قیمت‌ها را در مورد کالاها و خدمات خریداری شده توسط تولید کننده جهت تکمیل مراحل تولید مشخص می‌کند.

 شاخص بهای تولیدکننده  در ایران روند تغییرات قیمت‌ها را از دیدگاه تولید کننده و خریدار در بخش‌های مختلف اقتصادی مانند کشاورزی، ماهیگیری، صنعت، خدمات و … نشان می‌دهد و به نوعی برای نشان دادن روند تورمی کاربرد دارد.

بررسی تغییرات شاخص کل بهای تولید کننده از سال ۱۳۶۹ تا پایان سال ۱۳۹۵ بیانگر رشد ۲۲۳ واحدی آن است که از حدود ۲.۲ به ۲۲۵.۲ افزایش یافته است. بالاترین حد تورم ثبت شده برای تولیدکنندگان طی ۲۶ سال گذشته مربوط به سال ۱۳۷۴ با ۴۷.۵ درصد است. همچنین کمترین حد به سال ۱۳۹۴ با ۴.۹ درصد و سال گذشته با پنج درصد بر می‌گردد که نشان از تغییر هزینه کالا و خدمات برای تولید کنندگان و در مجموع محصول عرضه شده در بازار دارد.

تغییرات شاخص کل بهای تولیدکننده از سال ۱۳۶۹ تا ۱۳۹۵

سال عدد شاخص درصد تغییر سالانه
۱۳۶۹ ۲.۲
۱۳۷۰ ۲.۷ ۲۲.۶
۱۳۷۱ ۳.۵ ۲۷.۶
۱۳۷۲ ۴.۳ ۲۴
۱۳۷۳ ۵.۷ ۳۲.۸
۱۳۷۴ ۸.۴ ۴۷.۵
۱۳۷۵ ۱۰.۶ ۲۶.۴
۱۳۷۶ ۱۲.۲ ۱۵.۶
۱۳۷۷ ۱۴.۵ ۱۸.۷
۱۳۷۸ ۱۷.۸ ۲۲.۹
۱۳۷۹ ۲۰.۷ ۱۶.۲
۱۳۸۰ ۲۳ ۱۰.۹
۱۳۸۱ ۲۶.۱ ۱۳.۵
۱۳۸۲ ۳۰.۲ ۱۵.۶
۱۳۸۳ ۳۵.۳ ۱۶.۹
۱۳۸۴ ۳۸.۴ ۸.۸
۱۳۸۵ ۴۲.۸ ۱۱.۵
۱۳۸۶ ۴۹.۲ ۱۵
۱۳۸۷ ۵۹.۵ ۲۰.۹
۱۳۸۸ ۶۳.۹ ۷.۴
۱۳۸۹ ۷۴.۵ ۱۶.۶
۱۳۹۰ ۱۰۰ ۳۴.۲
۱۳۹۱ ۱۳۲.۴ ۳۲.۴
۱۳۹۲ ۱۷۸.۱ ۳۴.۵
۱۳۹۳ ۲۰۴.۵ ۱۴.۸
۱۳۹۴ ۲۱۴.۵ ۴.۹
۱۳۹۵ ۲۲۵.۲ ۵

منبع:ایسنا

print

پاسخی بگذارید