تاریخ: 9:47 :: 2018/05/27

مدیر امور بین الملل بانک توسعه صادرات گفت: در شرایط جدید و خروج آمریکا از برجام ضرورت دارد تا با پوشش هرچه بیشتر ریسک همکاری، هزینه تجارت فی مابین ایران و سایر کشورها کاهش خواهد یافت.

به نقل از روابط عمومی بانک توسعه صادرات، حمیدرضا معبودی با اشاره به رفتار اخیر آمریکا و احتمال بروز شرایط جدید برای کشور گفت: همانطور که دکتر ظریف در نامه خود به سازمان ملل اشاره کردند، آمریکا از ابتدای برجام تا امروز هرگز وظایف خود را در قبال برجام انجام نداده است و به تعبیری که در رسانه ها آمد ما در برجام از آمریکا چیزی عایدمان نشد که حالا با خروج این کشور از برجام از دست داده باشیم.

وی افزود: گرچه این تحریم ها نمی تواند ایران را به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار دهد اما به صورت غیر مستقیم ممکن است بر ریسک همکاری طرف های تجاری و بانک های سایر کشورها با بانک های ایرانی و شرکای تجاری خود در ایران تاثیر گذار باشد.

مدیر امور بین الملل بانک توسعه صادرات ایران در ادامه به آثار افزایش ریسک همکاری تجاری در کشور پرداخت و گفت: به دو شکل می توان افزایش ریسک همکاری های تجاری را در کشور مدیریت کرد؛ راه اول اخذ تضامین لازم از سوی دولت های طرف تجارت با کشور است؛ به این شکل که دولت کشور مورد نظر از بانک ها و صاحبان صنعت و تجارت خود برای همکاری با ایران حمایت کند؛ این راهکار در دستور کار مقامات سیاسی کشور قرار دارد.

معبودی با اشاره به اهمیت شناسایی کشورهای علاقه مند به همکاری با ایران گفت: در دور گذشته کشورهای ترکیه، هند، چین و کره بر اساس مجوزهایی که از سازمان ملل اخذ کرده بودند، همکاری بیشتری با ما داشتند و صادرات و واردات ما از این کشورها متوقف نشد؛ با توجه به اینکه سازمان ملل و اتحادیه اروپا ایران را تحریم نکرده اند، کشورهای بیشتری به همکاری با ایران تمایل نشان خواهند داد.

وی با تاکید بر لزوم شناسایی این کشورها بر اساس حجم و حوزه همکاریها گفت: ضروری است به صورت مشخص برای هر کشور یک راهکار اجرایی معین در نظر بگیریم؛ در گذشته برای چهار کشور یاد شده راهکارهای مشخصی در نظر گرفته شده بود و در آینده نیز همین رویه در پیش گرفته خواهد شد.

معبودی به حسن روابط ایران با چین و روسیه در سالهای گذشته و حال حاضر اشاره کرد و گفت: مراودات خوبی در حوزه واردات و صادرات و فاینانس با چین و روسیه داریم و طبعا این روند متوقف نخواهد شد؛ موضوع با اهمیت این است که ما بتوانیم ساز و کار لازم برای بهبود این روابط ایجاد کنیم و در ادامه با جلب حمایت بیشتر دولت های آنها، از این کشورها برای صادرات مجدد استفاده کنیم.

به گفته مدیر امور بین الملل بانک توسعه صادرات یکی از ابزارهای مبارزه با اقدامات اوفک، استفاده از قوانین و مقررات سازمان تجارت جهانی است؛ در واقع اقدامات آمریکا در موارد متعددی بر خلاف تجارت آزاد جهانی است و می توان بر اساس مفاد این قوانین با تحریمها تا حدودی آمریکا را تحت فشار گذاشت؛ هرچند دولت آمریکا نشان داده که اعتنایی به مقررات بین المللی ندارد.

وی تصمیم نهایی در خصوص چگونگی برخورد با شرایط جدید شفافیت بیشتر در این حوزه دانست و گفت: هنوز ابعاد متنوع این وضعیت و نیز نظر دولت های دخیل در این جریان به صورت شفاف مشخص نیست؛ اینکه اروپا تا چه اندازه مصمم است در این جریان به برجام پایبند باشد در روند سیاست گذاریهای ما تاثیر مستقیم دارد.

به گفته معبودی کشورهایی چون ژاپن، کره، چین و هند سیگنال هایی مبنی بر اتخاذ سیاست مستقل در اینباره از خود صادر کرده اند اما باید دید در عمل تا چه اندازه مصمم هستند؛ تصمیم نهایی برای چگونگی مدیریت جریان به بعد از روشن شدن این ابعاد موکول شده است.

ارسال نظر

۳ + ۰ =
print

پاسخی بگذارید

*

code