تاریخ: ۲۳:۳۴ :: ۱۳۹۸/۰۵/۲۶

درک شرایط دشوار اقتصادی از سوی موجران، سهل گیری آنان برای مستأجران و افزایش متعارف قیمت های اجاره خانه های مسکونی، محبتی است که سرپناهی از آرامش بنا کرده است.

به گزارش  اقتصاد گستر شمال،فصل تابستان، موعد نقل و انتقال بسیاری از مستأجران است و طی امسال، اجاره بها رشد سرسام آوری داشته و عده ای ناگزیر شده اند با نقل مکان به خانه ای کوچکتر و یا محله ای دیگر، این افزایش قیمت را متناسب با درآمد خود تنظیم کنند.

درحالیکه شماری از صاحب خانه ها با تورم و قیمتی که به عقیده بسیاری  از دست اندرکاران این بخش کاذب است، اجاره خانه ها را افزایش های چندین برابری داده اند ولی عده ای به درک مشترکی با مستاجران خود رسیده و اگرچه دشواری های زندگی فزونی یافته و بویژه طبقات متوسط و پایین جامعه فشارهای اقتصادی زیادی را متحمل می شوند؛ اما اینان با فهم شرایط اقتصادی کشور، جلوه ای دیگر از مهربانی را به نمایش گذاشته اند.

پنجشنبه گذشته ۲۴ مرداد ماه نیز آیین اختتامیه پویش مردمی صاحبخانه خوب با حضور جمعی از صاحبخانه ها و مستاجرین برگزار شد؛ پویشی که با همکاری رسانه ملی برای معرفی صاحب خانه هایی که اجاره خانه را اضافه نکرده یا متناسب با عرف، اقدام به این کار کرده بودند؛ اجرا  و با استقبال خوب مردمی همراه شد.

صاحب خانه هایی که انصاف دارند

فریبرز عشوری صاحب آپارتمان چهار طبقه ای است که دریکی از واحدها، خود مستقر شده و سه واحد دیگر را اجاره داده است. با وجود اینکه  خانواده اش هم  ممکن است با توجه به تورم مشکلاتی داشته باشند ، اما همواره انصاف را برای مستاجرانش رعایت می کند.

وی با بیان اینکه درد مستاجر بودن را می دانم، به ایرنا افزود: سعی کردیم همان رفتاری  را با مستاجران داشته باشیم که می پسندیدیم صاحبخانه ما داشته باشد .

وی ادامه می دهد : انصاف اولین اصل در اجاره دادن خانه است و با وجود اینکه می دانستیم  خانه ای که داریم اجاره می دهیم در همین حوالی با همین قدمت ساخت و متراژ کمتر با  چه قیمت هایی اجاره داده می شود، اما سعی کردیم تا حد امکان انصاف را برای مستاجران خود مد نظر قرار دهیم و سخت گیری نکرده ایم.

فهیمه یکی از مستاجرانیست که خود چندین سال در یکی از واحدهای این آپارتمان زندگی می کند و می گوید: وقتی وارد این آپارتمان شدیم ، مستاجر قبلی گفت که  چون خانه خریدم ، قصد رفتن دارم و گرنه  باز هم قراردادم را همین جا تمدید می کردم.

درخواست مشاوران املاک از صاحبخانه‌ها

مشاوران املاک زیادی را در خیابان های اصلی و کوچه و پس کوچه های رشت می توانی ببینی و با وجود اینکه به نظر می رسد جهش قیمت مسکن در سال گذشته ، اگرچه برای مدتی کسب و کارشان را رونق بخشیده بود ، اما اکنون بازارشان کساد است و بیشتر  مراجعه کنندگان آنان کسانی هستند که به قصد اجاره کردن  منازل می روند و  البته به گفته یکی از مشاوران املاک ، قیمت ها  چه در فروش و چه اجاره بها بسیار بالاست .

سعید یکی از مشاوران املاکی است که در یکی از محلات پایین شهر رشت محل کسب خود را مستقر کرده و می گوید:  قیمت های  مسکن اعم از خرید و اجاره بها به طور سرسام آوری افزایش یافته و  متناسب با محله ، قیمت های متفاوتی دارد اما به هر حال  اجاره بها با درامدها، همخوانی ندارد و مستاجران بسیاری امسال  در این افزایش قیمت ها  با مشکل مواجه شده اند.

وی می افزاید: حتی بسیاری که در مناطق پایین شهر زندگی می کنند ، با افزایش قیمت های ناگهانی، مجبور شده اند به محلاتی با قیمت ارزان تر و یا در حاشیه شهرها ساکن شوند.

یکی دیگر از مشاوران املاک نیز قیمت ملک اعم از خرید مسکن و اجاره بها را اجحاف دانست و گفت: قیمت ها بی رویه بالا رفته است.

محمد با بیان اینکه قیمت ها در اجاره مسکن  از سال گذشته تا کنون دو برابر شده ،  تصریح کرد:  برخی قیمت هایی که فروشندگان و صاحب خانه ها  بیان می کنند، از انصاف خارج است.

وی وضعیت  گرانی کنونی مسکن طی ۲۰ سال از فعالیت کاریش را بی سابقه خواند و گفت:  البته بازار مسکن در رکود است و  ماه هاست که مردم نمی توانند خانه  بخرند و مستاجران هم سعی می کنند با صاحبخانه کنار آمده و قراردادهایشان را تمدید کنند.

وی  خاطرنشان کرد: همواره از صاحبخانه ها و فروشندگان مسکن که قیمت های خود را نا متعارف  عرضه می کنند، می خواهم انصاف داشته باشند اما چندین بار فروشندگان و صاحب خانه ها ناراحت شده اند و گفته اند به دیگر مشاوران املاک مراجعه خواهند کرد.

مشارکت خودجوش مشاوران املاک رشت با پویش صاحبخانه خوب

رئیس اتحادیه مشاوران املاک مرکز استان گیلان نیز به خبرنگار ایرنا گفت: متاسفانه امسال اجاره خانه نسبت به سال گذشته در برخی نقاط ۶۰ تا ۷۰ درصد  و در محلات تا ۵۰ درصد افزایش یافته است.

علی حامی احمدی قیمت های  مسکن را حبابی و اجاره بها را  نیز ناعادلانه دانست و افزود: حقوق کارگر و کارمند فقط درصدی اضافه شده اما تورم در همه  بخش ها و بویژه در بخش مسکن، بسیار زیاد بوده است.

وی با بیان اینکه  هیچ کاری  را بدون برنامه ریزی  نمی توان انجام داد، اظهار داشت : مسئولان بایستی با برنامه ریزی ترتیبی اتخاذ کنند که برای خرید خانه ، مصرف کنندگان واقعی وارد صحنه شوند و اگر یکی  بدلیل تمکن مالی،  صدها و یا حتی چندین خانه بخرد، نمی توان گفت بازار مسکن رونق یافته چرا که  مصرف کننده واقعی در آن نقش ندارد.

وی با تاکید بر اینکه بایستی از تجربه کشورهای موفق برای حل معضل مسکن بهره جست ؛  ساخت خانه های استیجاری توسط دولت  و اجازه فروش نداشتن مسکنی که تازه خریداری شده برای چندین سال را از راهکارهای  رفع  مشکل مسکن دانست.

حامی احمدی  با اشاره به اینکه مسکن و داشتن سر پناه  بزرگترین نیاز بشر است  ، اظهار داشت: تعدادی از همکاران ما قبل از راه اندازی پویش صاحب خانه  خوب در جهت کمک  به مستاجران و جلوگیری از افزایش اجاره بها به صورت خودجوش از پذیرفتن قیمت های غیر متعارف خودداری کرده و می کنند.

وی  با اشاره به مشکلات اقتصادی که گریبانگیر بسیاری از افراد جامعه شده، تصریح کرد: در حال حاضر کسانی که مستاجر بوده اند ، سعی کرده اند تا با صاحبخانه خود کنار بیایند و با افزایش قیمت، قرار دادشان را تمدید کنند و درصورتی که   توانایی پرداخت و افزایش قیمت ها را نداشته اند ، به محلات پایین تر شهر و حتی حاشیه ها  رفته اند.

حامی احمدی خاطر نشان کرد:  بایستی در چنین شرایطی سعی کنیم هر کدام به نوبه خود انصاف داشته و بویژه صاحبخانه ها با اقشار  ضعیف تر کنار بیایند.

اگرچه خبرنگار ایرنا نتوانست مشاور املاکی که بر شیشه مغازه اش دستنوشته ای با مضمون اینکه “از پذیرش قیمت های نا متعارف معذوریم”  بیابد  اما در گشت و گذار در چندین مشاور املاک، با افرادی مواجه شد که به کرات از برخی صاحبخانه هایی که نزد آنان آمده و خواسته اند که خانه خود را با انصاف بیشتری بدهند تا مردم توانایی پرداخت داشته باشند، سخن گفته اند.

مهربانی گاهی آنچنان سرشار می شود که رنگ عشق، زندگی و آرامش را برای بسیاری به ارمغان می آورد و چه زیبا و هنرمندانه است که انسان در هر مرحله ای از زندگی بتواند گل لبخند را بر روی همنوعان خود بنشاند و دل هایی را شاد کند؛ چه زیباست که بتوانی نجات بخش و یاریگر عده ای در زندگی باشی و دعای خیر آنها پیوسته بدرقه راهت.

ایرنا

print

پاسخی بگذارید