رئیس سازمان خصوصی سازی اعلام کرد:
تاریخ: ۱۶:۰۸ :: ۱۳۹۶/۰۷/۱۶

رئیس سازمان خصوصی سازی اعلام کرده که مرحله اول واریز سود سهام عدالت از چند روز دیگر شروع می شود. اما قرار نیست همه سود، یکجا پرداخت شود. گویا باید برای دریافت کامل سود، تا پایان سال و حتی سال آینده صبر کرد.

رییس سازمان خصوصی سازی با اشاره به اینکه سود سهام عدالت تا یک ماه آینده واریز می‌شود، گفت: سهام عدالت هیچ وقت رایگان واگذار نشده بود.

علی اشرف عبدالله پوری درباره نحوه واریز سود سهام عدالت که قرار بود تا انتهای شهریور واریز شود، گفت: بعد از 11سال که از آغاز طرح واگذاری سهام عدالت می گذرد امسال قرار شد برای نخستین بار سود سهام عدالت به صورت قانونی در اختیار مشمولان قرار بگیرد.

واریز بعضی شرکت ها سال آینده سود می دهند

وی افزود: شرکت های سرمایه پذیر از سال 95 باید سود تولید شده خود را از طریق واگذاری به سازمان خصوصی سازی در اختیار مشمولان قرار دهند. البته پایان تیرماه زمان صدور مصوبات شرکت های سرمایه پذیر بود و طبق قانون بعد از آن 8 ماه فرصت دارند تا این سود را به حساب سازمان خصوصی سازی واریز کنند.

پوری حسینی گفت: چند شرکت هم وجود دارند که سال‌های مالی آنها 31 خرداد و 31 شهریور است که آنها در سال 97 پایان 8 ماه قانونی شان فرا خواهد رسید.

یک شرط برای پرداخت سود به مردم

رییس سازمان خصوصی سازی افزود: سازمان خصوصی‌سازی به موجب مصوبه شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل 44، موظف است که این سود را از شرکت‌های سرمایه‌پذیر مطالبه و به حساب مشمولان واریز کند اما تا زمانی که این سودهای دریافتی به حد نصابی نرسیده باشد امکان این کار وجود ندارد.

چند روز دیگر، مرحله اول پرداخت سود به مردم فرا می رسد

وی گفت: تا امروز حدود 15 درصد یعنی بیش از 500 میلیارد تومان از 3400 میلیارد تومان سود مصوب به حساب سازمان خصوصی سازی واریز شده و ما اعلام کردیم که تا پایان شهریور واریز سود سهام عدالت دریک مرحله آغاز خواهد شد. البته در طی یک ماه گذشته به دلیل بعضی مشکلات فنی امکان واریز سود در مرحله اول کمی به تاخیر افتاده است. اما می توان این قول را به مردم داد که در چند روز آینده واریز مرحله اول سود آغاز خواهد شد.

شرکت ها برای واریز سودشان به حساب سازمان خصوصی سازی تا اسفند 96 وقت دارند

معاون وزیر اقتصاد افزود: ضمنا این نباید تلقی شود که قرار بوده تا پایان شهریور سود به صورت کامل واریز شود چرا که شرکت های سرمایه پذیر تا انتهای اسفند برای واریز سود مصوب خود فرصت دارند.

همه مشمولان، همزمان سود خود را دریافت نمی کنند

پوری حسینی درباره نحوه توزیع سهام عدالت تاکید کرد: واریز سود برای همه 47 میلیون نفر به صورت یکجا امکان واریز ندارد و در صورت شروع واریز سود سهام عدالت به مرور به حساب مشمولان انتقال خواهد یافت.

هیچ وقت سهام عدالت، رایگان به مردم واگذار نشده بود + جزئیات

رییس سازمان خصوصی سازی درباره بازگشت سهام مشمولانی که ما به التفاوت سهام عدالت خود را پرداخت نکرده اند هم گفت: در سال 85 تعدادی از شرکت ها به عنوان شرکت های سرمایه پذیر انتخاب شدند و بخشی از سهام هر کدام از این شرکت ها از یک تا 90 درصد به سهام عدالت اختصاص پیدا کرد.

وی گفت: دولت هم برای هر مشمول در آن زمان یک میلیون تومان سهم در نظر گرفت و قرار بر این شد که از محل سود همین سهام، قیمت یک میلیون تومانی آن به دولت پرداخت شود.

پوری حسینی اضافه کرد: هیچ وقت سهام عدالت رایگان در اختیار مردم قرار نگرفته بلکه قرار بر این شد که هر مقدار از یک میلیون تومان قیمت سهام از محل سودش وصول شد الباقی قیمت سهم از مشمول دریافت شود تا مشمول به صورت کامل صاحب سهام عدالت خود گردد. اما در صورت نپرداختن الباقی قیمت سهم از طرف مشمول تنها بخشی از سهم که از طریق سود سهام قیمتش به دولت پرداخت شده سهم مشمول می شود و باقی سهم به دولت بازگردانده می شود.

پوری حسینی در مورد بازگرداندن باقی سهامی که از جانب مشمولان مابه‌التفاوتش پرداخت نشده تاکید کرد: سهام عدالت به هیچ وجه به کسی واگذار نشده بود که از جانب دولت پس گرفته شود، بلکه بخشی از سهام که هزینه‌اش پرداخت‌شده به مشمول تعلق دارد و بخشی که پرداخت نشده هنوز در اختیار دولت است.

رییس سازمان خصوصی سازی درباره قیمت فعلی هر سهم در بازار هم گفت: یک میلیون تومان سهامی که در سال 85 به هر مشمول اختصاص داده شده در حال حاضر حدود دو میلیون تومان ارزش دارد، اما ما هنوز ما به التفاوت آن را با همان قیمت یک میلیون تومان سال 85 برای مشمولان محاسبه می کنیم.

قیمت سهام عدالت بعد از آزادسازی چقدر می شود؟

پوری حسینی گفت: مشمولان سهام عدالت تا زمانی که سهام عدالت، آزاد و قابل خرید و فروش شود هم سالیانه سود آن را دریافت می کنند و هم در زمان آزادسازی به قیمتی که قطعا بالاتر از 2 میلیون تومان امروز است امکان فروش آن را دارند.

80 درصد مشمولان، از خدمات الکترونیکی سامانه سهام عدالت استفاده کرده اند

بر اساس آنچه سازمان خصوصی سازی اعلام کرده، از تعداد کل حدود ۴۹ میلیون نفر مشمولین سهام عدالت، تا کنون حدود ۳۹ میلیون نفر یا حدود ۸۰ درصد آنان به سامانه سهام عدالت مراجعه و از خدمات این سامانه مانند رویت صورتحساب، وضعیت سهامداری و … استفاده کرده اند.

روستاییان و عشایر حدود ۱۷ میلیون نفر از مجموع ۴۹ میلیون مشمول سهام عدالت در سبد سهام عدالت را تشکیل می دهند.

این اقشار با ۸۷ درصد مشارکت در سامانه سهام عدالت، بالاترین میزان مراجعه به سامانه و استفاده از خدمات تماماً الکترونیکی آن را داشته اند.

از تعداد حدود ۴۷ میلیون نفر افراد مجاز برای اعلام شبای بانکی، تا کنون، مجموع مشمولینی که شبای بانکی خود را به سامانه سهام عدالت اعلام کرده اند حدود ۳۳ میلیون نفر است.

در بین آنان، مددجویان نهادهای حمایتی، روستاییان و عشایر و کارگران فصلی و ساختمانی بالاترین میزان مشارکت در اعلام شماره شبا بانکی به سامانه را داشته اند.

مددجویان با ۷۶ درصد، روستاییان با ۷۵ درصد و کارگران با ۷۰ درصد، میزان مشارکت بالایی در سامانه سهام عدالت و ثبت شماره شبا بانکی در سامانه داشته اند.

print

پاسخی بگذارید