تاریخ: ۱۲:۳۷ :: ۱۳۹۷/۰۶/۲۵

نماینده مردم فریمان درمجلس از راه اندازی سامانه رصد برای نظارت بر ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان خبر داد وگفت:این سامانه قرار است هر ۶ماه یکبار گزارشی را درباره نحوه اجرا ونظارت بر این قانون ارائه کند.

احسان قاضی‌زاده‌هاشمی گفت: مجلس پیگیر اجرای قانون ممنوعیت به‌ کارگیری بازنشستگان هست تا جایی که قرار است یک سامانه رصد راه‌اندازی شده و هر ۶ ماه یکبار گزارش نحوه اجرا و نظارت بر این قانون به صحن علنی ارائه شود؛ ما دیوان محاسبات، سازمان بازرسی و ذیحسابان را به این موضوع وارد می‌کنیم.

وی با اشاره به ابلاغ قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان از سوی رییس مجلس، گفت: تمامی دستگاه‌های استفاده کننده از بودجه عمومی کشور مانند صدا و سیما باید طی دو ماه باید این قانون را اجرا کنند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه سیستم نظارتی و اجرایی برای این قانون را به طور چهار مرحله‌ای چیده‌ایم، ادامه داد: حقوق بازنشستگانی که بعد از دو ماه مهلت کناره‌گیری نکرده باشند با اعلام دیوان محاسبات قطع شده و حساب بانکی آنها حتی با نام آن دستگاه، دولت یا سیستم بانکی مسدود می‌شود.

نماینده مردم فریمان در مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: هفته آینده نشست خبری در مورد قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان در مجلس برگزار می‌شود تا به تمام ابهامات و سوالات پاسخ داده شود.

قاضی‌زاده‌هاشمی با اشاره به اظهارات روز گذشته عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان درباره ادامه کار بازنشستگانی که در پرونده‌شان عنوان بازنشستگی ذکر نشده است، نیز گفت: برروی پرونده برخی مدیران بازنشسته بعد از ۲۵ سال نامه بازنشستگی وجود دارد ولی تعویق می‌گیرند لذا کسی که به سن بازنشستگی رسیده اما اقدامی برای انجام آن نکرده باشد، این قانون شامل حالش نمی‌شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: بیشتر ادارات در سن بازنشستگی اجباری برای نیروی خود اعلام بازنشستگی می‌کنند اما بعد سه اقدام انجام می دهند؛ اعاده بازنشستگی یا تعویق یا اینکه به صورت قراردادی شروع به کار می کنند. بیشتر کارمندان خود به دنبال بازنشستگی هستند تا هم پاداش بازنشستگی را دریافت کنند و هم بتوانند ادامه کار دهند.

وی در واکنش به استفاده برخی مدیران بازنشسته از بحث جانبازی بالای ۵۰ درصد برای ادامه کار خود بیان کرد: تعیین میزان جانبازی تحت نظر بنیاد شهید و جانبازان انجام می‌شود و در صورت تخلف باید به پرونده آنها رسیدگی شود، پیش از این هم به دلیل سوءاستفاده از قانون عدم بکارگیری بازنشستگان مجلس مجبور به ارائه اصلاحیه بر این قانون شد و اگر این بار هم اینگونه شود بار دیگر اصلاحیه می‌زنیم.

print

پاسخی بگذارید