گروه: اقتصادی
تاریخ: ۲۳:۱۲ :: ۱۳۹۷/۱۲/۰۲

قیمت دلار و یورو در هفته جاری روند صعودی را طی کرد. رئیس‌کل بانک مرکزی برخی مصوبات اقتصادی دولت را دلیل این موضوع می‌داند.

طی هفته‌ جاری، نمودار نرخ ارز صعودی و همراه با نوسان بود؛ به طوریکه که از ابتدای هفته قیمت خرید و فروش ارز در بانک‌ها و صرافی‌ها با افزایش همراه بود.

نرخ خرید دلار در بانک‌ها از ۱۱ هزار و ۴۹۸ تومان در روز شنبه با افزایش مستمر در نهایت به ۱۲ هزار و ۹۸۶ تومان در روز گذشته رسید تا افزایش حدود ۱۵۰۰ تومانی در طول پنج روز داشته باشد.

بانک‌ها نرخ خرید دلار را در روزهای یکشنبه تا سه‌شنبه نیز به ترتیب ۱۱ هزار و ۸۹۶ تومان، ۱۲ هزار و ۲۳۶ تومان و ۱۲ هزار و ۴۳۱ تومان اعلام کردند.

صرافی‌ها دلار را زیر ۱۳ هزار تومان نگه داشتند

اما افزایش نرخ دلار در بازار آزاد نیز کاملاً مشهود بود؛ به طوریکه صرافی‌های مجاز بانک مرکزی قیمت دلار را از روز شنبه تا امروز ۱,۱۳۰ تومان افزایش دادند، اما این صرافی‌ها در نهایت نرخ فروش دلار را پایین‌تر از ۱۳ هزار تومان نگه داشتند.

بر اساس اعلام بانک مرکزی از نرخ خرید و فروش ارز در صرافی‌های مجاز، نخستین روز هفته جاری قیمت فروش دلار در این صرافی‌ها ۱۱ هزار و ۸۳۰ تومان بود و این در حالی است که صرافی‌ها امروز پنجشنبه هر دلار آمریکا را ۱۲ هزار و ۹۷۰ تومان به متقاضیان می‌فروشند.

نرخ فروش دلار در صرافی‌ها نیز در روزهای یکشنبه تا چهارشنبه به ترتیب ۱۲ هزار و ۲۵۰ تومان، ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان، ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان و ۱۲ هزار و ۹۷۰ تومان اعلام شده است.

یورو وارد کانال ۱۵ هزار تومان شد

همزمان با افزایش نرخ دلار در هفته جاری، قیمت یورو نیز با سرعت بیشتری نسبت به دلار افزایشی شد تا در طول پنج روز، نرخ خرید یورو در شعب ارزی بانک‌ها با افزایش ۱۳۲۶ تومانی از ۱۲ هزار و ۹۸۶ تومان در روز شنبه به ۱۴ هزار و ۳۱۲ تومان در روز گذشته برسد.

بانک‌ها قیمت خرید یورو را در روزهای یکشنبه تا سه‌شنبه به ترتیب ۱۳ هزار و ۴۳۶ تومان، ۱۳ هزار و ۸۴۳ تومان و ۱۴ هزار و ۳۱۲ تومان اعلام کردند.

این در حالی است که نرخ فروش یورو در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی امروز از مرز ۱۵ هزار تومان گذشت و در این هفته ۱,۲۵۰ تومان افزایش یافت؛ به طوریکه در نخستین روز از هفته جاری صرافی‌ها هر یورو را ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان به مردم می‌فروختند که امروز قیمت فروش یورو به ۱۵ هزار و ۱۵۰ تومان رسید.

قیمت یورو از یکشنبه تا چهارشنبه نیز در صرافی‌ها به ترتیب ۱۳ هزار و ۹۵۰ تومان، ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان، ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان و ۱۴ هزار و ۹۳۰ تومان بود.

ارز مسافرتی، بازار آزاد را هم رد کرد

با افزایش قیمت ارز در بازار، ارز مسافرتی نیز در شعب ارزی بانک‌های عامل با افزایش قیمت روبرو شد و این در حالی است که با توجه به نزدیک شدن به روزهای انتهایی سال و افزایش تقاضا برای سفرهای خارجی و ارز مسافرتی، قیمت این ارز در این هفته عموماً از بازار آزاد گران‌تر بود.

در شرایطی که صرافی‌های مجاز بانک مرکزی روز گذشته قیمت فروش هر یورو را ۱۴ هزار و ۹۳۰ تومان اعلام کرده بودند، نرخ فروش ارز مسافرتی برای هر یورو ۱۵ هزار و ۳۲ تومان از سوی شعب ارزی بانک‌های عامل اعلام شد و جالب‌تر آنکه این نرخ با افزودن کارمزد بانک مرکزی و بانک عامل به بیش از ۱۵ هزار و ۴۰۰ تومان می‌رسد.

بانک مرکزی با اعلام این نرخ برای ارز مسافرتی عملاً پرداخت ارز مسافرتی به متقاضیان را متوقف کرده، چراکه قریب به اتفاق متقضیان ارز، به جای تهیه یورو مسافرتی از بانک و تبدیل آن به ارز مورد علاقه خود مستقیماً می‌توانند ارز را از بازار آزاد یا صرافی‌ها با قیمت پایین‌تر و بدون ارائه مدارک سفر خریداری کنند.

واکنش بانک مرکزی به افزایش قیمت ارز

در اوایل هفته جاری رئیس‌کل بانک مرکزی افزایش قیمت ارز را تحت تأثیر برخی اظهارنظرهای سیاسی و تبلیغات منفی علاقه‌مندان به افزایش نرخ ارز اعلام و تاکید کرد که با بانک مرکزی در صورت ضرورت اقدامات لازم را برای کنترل بازار انجام خواهد داد.

اظهارنظرهای همتی به همراه سیاست‌های ارزی بانک مرکزی در ماه‌های اخیر همواره بازار ارز را کنترل کرده، اما این بار این سخنان نیز کارگشا نبود و قیمت ارز به روند صعودی خود ادامه داد.

در همین راستا، وی امروز بار دیگر با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود، علت این موضوع را مصوبه آزادی ورود کالا از طریق مرزنشینان و ملوانان دانست و از هیأت وزیران خواست در این مصوبه تجدید نظر کنند.

رئیس‌کل بانک مرکزی درباره چرایی افزایش نرخ ارز، توضیح داد: مصوبه آزادی ورود ۱۰ ها قلم کالا از طریق مرزنشینان و ملوانان، در شرایط تحریم و محدودیت‌های ارزی، واردات اجناس غیرضرور در این موقعیت زمانی را افزایش داده و قطعاً موجب افزایش تقاضای ارز در سلیمانیه، دوبی، هرات و متعاقباً در بازار ایران شده است.

وی افزود: البته عامل مهم روانی اجلاس FATF هم مزید بر علت شده که اطلاعات دریافتی حاکی است در این مقطع نیز احتمال تعلیق، بسیار زیاد است.

با وجود این افزایش قیمت‌ها در روزهای اخیر، مردم باید هشیار باشند که در شرایط فعلی و با توجه به اهمیت تصمیمات سیاسی در تغییر قیمت نرخ ارز، سرمایه‌گذاری در این بازار از ریسک بسیار بالایی برخوردار است و در عین حال تأثیر منفی زیادی را بر اقتصاد کشور می‌گذارد که در نهایت ثمرات سو آن بر معیشت عموم مردم وارد خواهد شد.

ایسنا

print

پاسخی بگذارید