تاریخ: ۲۳:۴۴ :: ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
ارز ۴۲۰۰ تومانی برای لوازم‌التحریر محفوظ است

سخنگوی دولت با تشریح برنامه‌های دولت برای تامین لوازم‌التحریر دانش‌آموزان در آستانه بازگشایی مدارس اظهارداشت: ارز ۴۲۰۰ تومانی برای دفتر مشق و لوازم‌التحریر محفوظ است.

به گزارش اقتصاد گستر شمال، علی ربیعی صبح امروز (چهارشنبه) و در نشست خبری خود درباره برنامه های دولت برای تامین اجناس و لوازم التحریر با بیان این مطلب افزود: چنانکه اطلاع دارم، قیمت دفتر مشق با ارز ۴۲۰۰ تومانی توسط سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان تعیین خواهد شد و قرار شد که درج قیمت بر روی دفترچه صورت گرفته و اطلاع رسانی شود.

ربیعی عنوان کرد: کارخانجات و تولیدکنندگان دفاتر دانش آموزی هم مکلف شدند که میزان تولید دفترچه مشق حاصل از کاغذ وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی را مشخص کنند و سهمیه نیز در اختیار استان‌ها قرار بگیرد. امیدواریم بتوانیم نظارت کاملی در این خصوص انجام دهیم و به خصوص در مدارس دولتی و مدارس مناطق محروم، نوشت افزار با قیمت مناسبت در اختیار دانش آموزان قرار گیرد.

گزارش رییس کل بانک مرکزی از انتقال نهاده‌های دامی 

وی در ادامه به گزارش رییس کل بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: عبدالناصر همتی گزارشی از بازدید خود از بنادر و بندرامام خمینی (ه) ارایه کرد که خوشبختانه بیش از ۳ میلیون تن کالا فقط در یکی از بنادرمان داریم.

ربیعی گفت: بنابراین گزارش تا تاریخ ۱۵ مرداد ۹۸، میزان واردات نسبت به دوره قبل ۶۹ درصد افزایش داشته که این نشان می‌دهد تخصیص ارز و تامین ارز کالاهای اساسی از ابتدای سال صورت با سرعت صورت گرفته است. به همه ایرانی ها اعلام می ‌کنیم که هیچ نگرانی از وجود کالا برای یکسال در انبارها نخواهیم داشت.

سخنگوی دولت افزود: در این گزارش رییس کل بانک مرکزی حجم نهادهای دامی و اساسی در بنادر را نسبت به سال گذشته ۹۰ درصد بیشتر اعلام کرد. در دولت تاکید شد که سریع‌تر این کالاها به اقصی نقاط کشور منتقل شود.

وی در ادامه گفت: امروز در دولت تصمیم گرفته شد تردد هزار دستگاه کامیون با پلاک منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار با رعایت سایر قوانین تا ۱۴۰۰.۰۶.۳۱ تا مرز میلک حرکت کنند که از این طریق هم کالاهای ما تخلیله خواهد شد و هم برای مردم سیستان و بلوچستان تعدادی اشتغال مناسب به دنبال خواهد داشت.

پرداخت پاداش بازنشستگان فرهنگی قطعی است

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره پرداخت پاداش و معوقات فرهنگیان طی دو مرحله در شهریور و مهرماه و همچنین گفت: پرداخت پاداش بازنشستگان فرهنگی قطعی است طی دو مرحله اجرا می شود. اجرای طرح رتبه بندی معلمان هم با دو هزار میلیارد تومان از مهرماه صورت خواهد گرفت که این هم قطعی است.

وی ادامه داد: برخی نمایندگان مجلس  اشکالی را مطرح کرده بودند که این کار نیاز به قانون دارد. برداشت ما این است که قانون برنامه به ما گفته که براساس تصمیم مجلس در چارچوب قانون بودجه این اقدام صورت بگیرد. کما اینکه ما در سال ۱۳۹۶ هم دو هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بر همین اساس این طرح اجرا شده بود. بنابراین اشکال نمایندگان مجلس با توجه به تفسیری که ما از قانون داریم، اشکال درستی نیست و انشاءالله اجرایی خواهد شد.

دولت موافق تشکیل وزارت میراث فرهنگی نیست

وی در مورد نظر دولت درباره طرح تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی که بار مالی دارد و شورای نگهبان آن را تایید کرد، گفت: دولت موافق تشکیل این وزارت‌خانه نبوده است و نظر خود را هم قبلا به مجلس اعلام کرده است.

ربیعی گفت: تشکیل این وزارتخانه بار مالی خواهد داشت و باعث گسترش تشکیلات می شود بنابراین حسینعلی امیری معاون پارلمانی رییس جمهور موظف شدند مکاتبات لازم را برای مسیرهای قانونی ممکن را پپگیری کنند.

سخنگوی دولت گفت: به هر حال اگر به تصویب نهایی برسد دولت آن را اجرا خواهد کرد. قطعا بهبود کار و بزرگ شدن اندازه دستگاه ها مصادف با بهبود کار نیست. تشکیل وزارت خانه جدید در شرایط فعلی نمی تواند کمکی کند.

وی افزود: وزارت بازرگانی به اندازه ای فواید دارد که از دل صمت و جهادکشاورزی این وزارت خانه جدید را تشکیل دهیم اما در جایی مثل میراث فرهنگی و گردشگری دولت این انگیزه را ندارد و معتقد است نمی تواند به حل مشکلات کمک کند

ربیعی درباره اینکه آیا این موضوع به شورای حل اختلاف خواهد رفت گفت: در اینباره تصمیم گیری می کنیم ولی این که حتما ارجاع به شورای حل اختلاف دهیم نیست. حسینعلی امیری پیگیر این موضوع خواهد شد، در موضوع قبل هم شورای حل اختلاف دیدگاه بسیار خوبی را ایفا کردند.

قیمت مرغ با پیگیری وزارت جهاد و وزارت صمت متعادل شد

سخنگوی دولت گفت: در دو ماه تابستان به دلیل مرگ و میر، بیماری و وزن کشی مرغ ها مشکل به وجود می آید اما با پیگیری جهاد کشاورزی و قائم مقام وزارت صمت، قیمت مرغ به تعادل خود برگشت.

ربیعی ادامه داد: از نظر دولت قیمت مرغ ۱۳۹۰۰ تومان بوده و با افزایش تعداد جوجه ریزی ها و واردات تلاش می‌شود قمیت ها به تعادل بازگردد. دیدگاه دولت بازگشت به همان قیمت‌ها است و تعزیرات هم اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

وی گفت: در دو ماهی که به قیمت مرغ شوک وارد آمد، منطقی وجود داشت و هر سال در گرمای تابستان این احتمال وجود دارد اما برنامه ما در دولت همان مصوب اعلام شده است که آن را هم دنبال خواهیم کرد.

ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که دولت قصد دارد شرکت بازرگانی دولتی را از وزارت کشاورزی به وزارت صمت منتقل کند و آیا دولت چنین مجوزی را اخذ کرده است، گفت: این بحث در جلسه سران قوا مطرح شد که بخشی نیاز به قانون داشت و بخشی را هم که نیاز مجوز از سران بود، گرفتیم.

وی با بیان اینکه بخشی از نقل و انتقالات نیازمند قانون نیست، گفت: بنابراین در هیات وزیران مصوبه ای تصویب شد که واحد بازرگانی به وزارت صمت انتقال پیدا خواهد کرد و اگر مجلس مغایرتی احساس کند حتما اعلام خواهد کرد.

سخنگوی دولت یادآور شد: انتقال این واحد بازرگانی به صمت در حقیقت به ما کمک خواهد کرد بتوانیم برای واردات، صادرات و توزیع در زمان لازم هماهنگی و پیوستگی را ایجاد کنیم. ربیعی یادآورشد: در شورای هماهنگی اقتصادی تمرکز اختیارات و وظایف بازرگانی و تنظیم بازار در صمت مورد تاکید قرار گرفت و همانجا هم قرار شد خود دولت مصوباتی که در دولت در این رابطه بوده است را اصلاح کند.

 تلاش می‌کنیم کسری بودجه به زندگی روزمره مردم آسیب وارد نکند

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری در مورد کسری بودجه دولت در سال جاری و شایعاتی مبنی بر این که قرار است این کسری از بخش عمرانی تامین شود، اظهارداشت:‌ همه مطلع هستیم که وقتی فروش نفت با مشکل مواجه شده ما با کسری بودجه مواجه هستیم. منتهی همه تلاش ما بر این استوار شده است که کسری بودجه به زندگی روزمره مردم آسیبی وارد نکند.

وی گفت:‌ به عنوان مثال بودجه وزارتخانه‌ها با درصدی تعدیل شد ولی برنامه ریزی شده که حقوق و مزایا و همینطور حقوق بازنشستگان بدون کم و کاست پرداخت شود. ربیعی افزود:‌ ما برای کسری بودجه دو کار را دنبال کرده ایم؛ یکی کاهش هزینه‌ها که به دستگاه‌ها ابلاغ شده و دوم ایجاد درآمدهای جدید است. برای اینکه این کسری بودجه را جبران کنیم با توجه به کاهشی که شرایط بودجه را همه می دانیم برنامه‌ریزی کرده‌ایم. علاوه بر صرفه جویی که بودجه آموزش و پرورش، بازنشستگان، بخش درمان و سلامت و نیروهای مسلح حتماً در شرایط کسری به طور کامل پرداخت خواهد شد.

سخنگوی دولت اضافه کرد: ما ۳۲ درصد در صندوق ذخیره ارزی داشتیم که ۱۲ درصد از آن برداشتیم. در واقع ما پول جدیدی بر نداشتیم و همان ۱۲ درصد را برداشتیم. وی در پاسخ به این سوال که آیا این شرایط در بودجه عمرانی هم تاثیر خواهد گذاشت؟ گفت: به هر حال کسری بودجه به انواع مختلف بودجه تسری پیدا خواهد کرد.

print

پاسخی بگذارید