تاریخ: ۲۲:۳۵ :: ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
تجارت ۷.۳ میلیارد دلاری ایران و امارات در ۵ ماهه امسال

سخنگوی گمرک از تجارت ۷.۳ میلیارد دلاری ایران و امارات در ۵ ماهه نخست امسال خبر داد.

سید روح اله لطیفی گفت: درپنج ماهه نخست امسال حدود ۹ و نیم میلیون تن کالا به ارزش هفت میلیارد و ۳۰۳ میلیون دلار بین ایران و امارات تبادل شد که در مقایسه با مدت مشابه از لحاظ وزنی ۲۴ درصد و از لحاظ ارزش ۵۴ درصد رشد داشته است.

سخنگوی گمرک افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره اولویت سیاسی، امنیتی و اقتصادی اش توجه و همکاری با کشورهای همسایه بوده است، از اینرو شاهد رونق تجارت با همسایگان در سال‌های اخیر بودیم به گونه‌ای که چهار کشور عراق، امارات، ترکیه و افغانستان همواره جز پنج کشور مقاصد صادراتی کشورمان در سال‌های اخیر بودند و در رویه واردات نیز امارات و ترکیه دراین جایگاه قرار دارند.

وی در خصوص صادرات کالاهای ایرانی به امارات گفت: کشورامارات متحده عربی در پنج ماه گذشته بیش ازپنج میلیون و هفت هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۹۱۲ میلیون دلار از ایران خریداری کرده است که این میزان ۱۱ درصد وزن و ارزش کل صادرات ۴۵ میلیون و ۴۷۴ هزار تنی ایران به ارزش ۱۷ میلیارد و ۶۶۱ میلیون دلار در پنج ماه نخست امسال به سایر کشورها بوده است.

سخنگوی گمرک توضیح داد: در پنج ماه نخست سال ۹۹ صادرات کشورمان به امارات پنج میلیون و ۹۱۲ هزارتن کالا به ارزش یک میلیارد و ۵۵۳ میلیون دلار بوده است که این میزان تا پایان مرداد ماه ۱۴۰۰ از لحاظ وزنی ۱۵ درصدکاهش و ازلحاظ ارزش ۲۳ درصد رشد داشته است که ۳۲ درصد وزن و ۳۲.۵ درصد ارزش کل واردات ۱۳ میلیون و ۸۱۹ هزار تنی کشور به ارزش ۱۶ میلیارد و ۶۳۱ میلیون دلار از سایر کشورها به ایران را به خود اختصاص داده است.

لطیفی در خصوص کالاهای صادراتی کشور به امارات متحده عربی گفت: خشکبار، محصولات شیلاتی، میوه و صیفی جات، خرما، سبزیجات، خاویار، شیرینی و شکلات، فراورده‌های غذایی، ادویه جات، مواد معدنی، مصالح ساختمانی، انواع شوینده، صنایع دستی و فرش، ظروف آشپزخانه، لوازم خانگی، لوازم الکترونیکی، محصولات صنعتی و نیمه صنعتی، آلات موسیقی، پوشاک، کیف و کفش و مبلمان، عمده محصولات صادراتی ایران به امارات بودند.

سخنگوی گمرک در خصوص واردات ایران از امارات تصریح کرد: دراین مدت چهار میلیون و ۴۳۶ هزار تن کالا به ارزش پنج میلیارد و ۳۹۱ میلیون دلار ازامارات خریداری شده و وارد کشور شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵۷ درصد از لحاظ وزن و ۶۸ درصد از لحاظ ارزش افزایش داشته است.

وی افزود: نهاده‌های دامی، دام مولد، انواع بذر، انواع روغن، حبوبات، میوه‌های گرمسیری، چای و قهوه، ادویه، شکر، آب میوه، مخمرها، الکترودها، برنج، مکمل‌های غذایی، مواد معدنی، مواد اولیه تولید، ماشین الات، پارچه و نخ، لاستیک، انواع چوب و تخته، خمیر چوب و کاغذ، انواع مقوا و کاغذ، کمپروسورها و فیلتر و صافی از عمده کالاهای وارداتی از امارات به کشورمان در پنج ماه نخست امسال بوده است.

لطیفی درپایان افزود: در سال ۹۹ بیش از بیست میلیون و ۵۷۳ هزارتن کالا به ارزش ۱۴ میلیارد و ۴۲۰ میلیون دلار بین ایران و امارات تبادل شد که در صورت ادامه رشد پنج ماهه در حوزه تجارت با این کشور می‌تواند این میزان تا پایان سال ۱۴۰۰ به بیش از ۲۲ ونیم میلیون تن کالا به ارزش ۱۷ و نیم میلیارد دلار برسد.

print

پاسخی بگذارید