تاریخ: ۱۳:۱۵ :: ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
طرح مرمت بنای ۱۲ فامیل بهشهر تدوین می‌شود

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران از تدوین طرح مرمت بنای ۱۲ فامیل شهرستان بهشهر خبر داد.

مهدی ایزدی سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران گفت: طرح مرمت بنای ۱۲ فامیل که جزو ساختمان کارخانه چیت‌سازی شهرستان بهشهر به شمار می‌آید، تدوین می‌شود.

او افزود: حفاظت و مرمت بنای ۱۲ فامیل که جنبه عمومی در شهر دارد و بیانگر حافظه تاریخی بهشهر است، نیازمند مشارکت تمام ارگان‌ها و دستگاه‌های ذی‌ربط و همچنین همکاری مالک است.

ایزدی گفت:مرمت این بنا نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و تهیه طرح است و با توجه به اینکه این اثر پارسال در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است قطعاً اقدام لازم برای نحوه مشارکت و چگونگی حفاظت از این اثر ارزشمند تا حصول نتیجه مطلوب پیگیری می‌شود.

او با اشاره به این مطلب که حفاظت فیزیکی و جلوگیری از ورود غیرمجاز و سرقت اجزای ساختمان بر عهده مالک این اثر تاریخی است، افزود: در حال حاضر اقدامات کم هزینه توسط مالک این بنا می‌تواند از احتمال وقوع آسیب جدی به بنا جلوگیری کند.

ایزدی از بنای ۱۲ فامیل به عنوان اولین نمونه منازل مسکونی آپارتمانی در ایران یاد کرد و گفت:اساس رشد و پیشرفت شهرستان بهشهر ساخت این مجموعه بوده که جزئی از کارخانه بزرگ چیت‌سازی است، این کارخانه در حافظه تاریخی اکثر مردم این شهر جای دارد از شان و اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

print

پاسخی بگذارید

*

code