تاریخ: ۲۳:۵۴ :: ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
افزایش ۷.۵ درصدی ارزش صادرات غیر نفتی/ کاهش ۱۴ درصدی واردات

صادرات کالاهای غیر نفتی از نظر ارزش صادرات در ۸ ماهه امسال ۷.۵ درصد افزایش و میزان واردات به کشور از لحاظ ارزش ۱۴ درصد کاهش یافته است.

به گزارش اقتصاد شمال به  نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، در ۸ ماهه امسال صادرات کالاهای غیر نفتی برابر ۷۵.۳ میلیون تن با ارزش ۳۰ میلیارد دلار برابر ۲۶.۹ میلیارد یورو بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزنی ۵.۱ درصد کاهش و به لحاظ ارزش دلاری ۷.۵ درصد افزایش یافته است.

ارزش صادرات بخش صنعت در این دوره زمانی حدود ۱۲.۷ میلیارد دلار و صادرات بخش معدن ۸۷۷ میلیون دلار ثبت شده است.

افزایش ۱۳ درصدی صادرات به پنج کشور

اقلام عمده صادراتی کشور در ۸ ماه نخست سال ۱۳۹۷، شامل میعانات گازی به ارزش ۲۷۷۶ میلیون دلار، پروپان مایع شده به ارزش ۱۳۱۲ میلیون دلار، سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به غیر از بنزین به ارزش ۱۰۶۶ میلیون دلار، متانول به ارزش ۹۹۲ میلیون دلار و گاز طبیعی مایع شده به ارزش ۹۸۶ میلیون دلار بوده است.

همچنین عمده صادرات غیر نفتی کشور در ۸ ماه نخست ۱۳۹۷ به ترتیب عراق، چین، امارات متحده عربی، افغانستان و هند بوده است. سهم این بازارها از کل صادرات، ۷۲.۶ درصد است.

متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی ۳۹۸ دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳.۴ درصد افزایش داشته است.

همچنین میزان واردات به کشور برابر ۲۱.۵ میلیون تن به ارزش ۲۹.۵ میلیارد دلار برابر ۲۴.۸ میلیارد یورو بوده که از لحاظ وزنی ۱۲.۶ درصد و از لحاظ ارزش دلاری ۱۴ و ارزش یورویی ۱۶.۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

بیشترین واردات مربوط به گروه کشاورزی با ارزش ۳۷ میلیارد دلار نسبت به مدت مشابه سال گذشته بوده که رشد ۵.۷ درصدی داشته است.

واردات گروه صنعت هم با ارزش ۲۳ میلیارد دلاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش ۱۷.۵ درصدی داشته است.

همچنین واردات گروه معدن با ارزش ۴۶.۷ میلیارد دلاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش ۱۱.۸ درصدی و فرش و صنایع دستی کاهش ۶۲.۲ درصدی داشته است.

ایسنا

print

پاسخی بگذارید