تاریخ: ۲۱:۰۶ :: ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
بوم گردی راه توسعه گلستان/حضور ۵۰ خبرنگار داخلی و خارجی در جشنواره اقوام

استاندار گلستان در مراسم افتتاح دوازدهمین جشنواره اقوام از رشد ۸۰ درصدی بازدیدکنندگان این استان از سال گذشته تاکنون خبر داد و گفت: این رقم در سال ٩٧ حدود یک میلیون و ٧٠٠ نفر بوده است. ۵۰ نقطه بوم‌گردی تا پایان جشنواره با حضور رییس سازمان میراث فرهنگی افتتاح می‌شود و تا پایان سال به ١۵٠ نقطه بوم‌گردی در استان گلستان می‌رسیم.

به گزارش اقتصاد شمال، سید مناف هاشمی، بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران با افتخار و اقتدار ظرفیت اقوام خود را جشن می‌گیرد و ما به این ویژگی‌های تاریخی، میراثی و فرهنگی افتخار می‌کنیم.

او با بیان اینکه گلستان به عنوان ایران کوچک و نگارستان ایران شناخته می‌شود، ادامه داد: افتخار ما این است که این جشن باشکوه را در هفته وحدت برگزار کردیم. امروز، جمهوری اسلامی اساساً به عنوان کشوری مقتدر در عرصه سیاسی اقتصادی و نظامی مسیر توسعه را دنبال می‌کند و استان گلستان هم توسعه گردشگری و کشاورزی را در دستور کار دارد.

استاندار گلستان افزود: از ابتدای سال ٩۶، تعداد ٢٠ نقطه بوم‌گردی راه‌اندازی شد که الان این تعداد به ۴٠ نقطه آماده بهره‌برداری رسیده است.

هاشمی گفت: افتخاری که امروز داریم مدیون کسانی است که مسیر شهادت را طی کردند و با حضور بزرگان تشیع و تسنن مسیر توسعه گلستان دنبال می‌شود.

کریستو بولنداکوف، سفیر بلغارستان در ایران نیز به نمایندگی از سفیران دیگر به روی صحنه آمد و با زبان فارسی گفت: افتخار ماست که در دوازدهمین جشنواره اقوام در کنار شما و این جشن باشیم. خیلی خوب است آنچه که از ریشه‌های میراث فرهنگی که امشب دیدیم و تا کنون حفظ کردید، پخش می‌کنید.

او ادامه داد: این ریشه یک سیستم همزیستی، صلح‌آمیز و بین‌المللی است و امیدواریم ما هم با شما مشارکت داشته باشیم و از این میراث غنی شما استفاده کنیم.

سفیر بلغارستان در ایران خطاب به حاضران مراسم افتتاحیه دوازدهمین جشنواره اقوام گلستان بیان کرد: امیدوارم سفرای برجسته هنرها و فرهنگ اقوام ایران باشید.

ابراهیم کریمی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان نیز در این مراسم بیان کرد: بخش عمده این نمایشگاه مربوط به صنایع دستی از ۲۷ استان کشور است تا تولیدات خود در این حوزه را عرضه کنند، همچنین بخش دوم این جشنواره مربوط به معرفی قابلیت‌های گردشگری روستای و بوم‌گردی است.

او بخش سوم این جشنواره را حضور گروه‌های موسیقی اقوام عنوان کرد تا شب‌های خوبی را به ارمغان بیاورند و گفت: همچنین برپایی سیاه چادرها نیز از مهمترین بخش‌هایی است که در آن شاهد حضور اقوام مختلفی هستیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان بیان کرد: امسال حدود ۲۰ سفیر و کاردار از کشورهای اروپایی، آسیایی و آفریقایی و همچنین ۴۰ خبرنگار داخلی و خارجی در این جشنواره حاضر شده‌اند. تا قابلیت‌های استان گلستان معرفی و بتوانیم در حوزه گردشگری، اقتصادی و بازرگانی تبادل داشته باشیم.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گلستان، دلیل برگزاری این جشنواره در گلستان حضور تنوع قومی است که به طور کلی به ترکمن‌ها، قزلباش‌ها، کتول‌ها، مازندرانی‌ها، کورمانچ‌ها، سیستانی‌ها و قزاق‌ها تقسیم می‌شوند.

به گزارش اقتصاد شمال، دوازدهمین جشنواره اقوام با عنوان «وحدت اقوام» از امروز ۲۹ آبان ماه در گلستان افتتاح شد و تا ۲ آذر ماه در گرگان و از ۳ تا ۷ آذر ماه در گنبد برگزار می‌شود.

منبع:ایسنا

print

پاسخی بگذارید