تاریخ: ۵:۳۶ :: ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
کم آبی مهاجران را به گیلان کشاند

دلخوش نماینده مجلس خشک شدن اراضی تالابی را یکی از تهدیدهای تغییر کاربری این اراضی ارزشمند به اراضی کشاورزی و حتی ویلاسازی عنوان کرد و گفت: کم آبی در برخی از شهرهای کشور نیز موجب شده که گیلان با تهدید مهاجرت مواجه شود.

به گزارش اقتصاد شمال ،وی ادامه داد:اگر برنامه ریزی های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت هرچه سریعتر در این خصوص اندیشیده نشود، مشکلات جدی را در بخش های مختلف استان ایجاد خواهد کرد.

نماینده مردم شهرستان صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی گفت: کم آبی برخی از شهرهای کشور منجر به افزایش مهاجرت ها به گیلان شده است.

سیدکاظم دلخوش در دیدار با فریبرز جمالزاد رئیس سازمان جهاد دانشگاهی گیلان گفت: حضور در جهاد دانشگاهی برایم توفیق بزرگی است زیرا بسیار به این سازمان که ظرفیتهای بزرگی در بخش های علمی، آموزشی و پژوهشی دارد علاقمند هستم.

وی افزود: فعالیت خبرنگاران جوان که در انعکاس اخبار شفاف و صحیح استان گیلان تلاش می کنند از ویژگیهای بارز این رسانه در استان است.

دلخوش، در خصوص احتمال دو نرخی شدن قیمت بنزین ادامه داد: بنزین سوختی است که بخشهای مختلف اقتصادی و محیط زیست کشور به آن مربوط است.

وی اظهار کرد: دولت برای افزایش قیمت بنزین دو سناریو دارد که یکی راه اندازی مجدد کارت‌های سوخت است و به هر کارت سوخت ۶۰ لیتر بنزین به نرخ دولتی تعلق می گیرد و افراد برای تامین بنزین مورد نیاز بیشتر با قیمت آزاد اقدام به خرید بنزین می کنند.

نماینده مردم شهرستان صومعه سرا خاطرنشان کرد: سناریوی دوم این است که مقرر شود، سوخت به همه مردم داده شود و هرآنکه تمایل دارد بنزین خود را به دولت بفروشد. در مجموع فعلا برای افزایش قیمت بنزین موافقتی صورت نگرفته است .

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه با بیان اینکه مصرف بهینه بنزین و خروج خودورهای فرسوده از چرخه مصرف موجب بهبود وضعیت محیط زیست می شود، تصریح کرد: حفاظت از اکوسیستم های ارزشمند استان از مولفه های اصلی حفاظت محیط زیست گیلان است.

دلخوش، با اشاره به اینکه بخش مهمی از تالاب انزلی در شهرستان صومعه سرا قرار دارد و یکی از ارزشمندترین اکوسیستم های کشور است، گفت: در حال حاضر ۱۸ روستای شهرستان صومعه سرا در حاشیه تالاب انزلی قرار دارند که زندگی اغلب ساکنین این روستاییان وابسته به حال و روز تالاب است.

وی ادامه داد: بارها گفته ام که حال تالاب انزلی خوب نیست و آلودگی ها و حجم بالای رسوبات موجب شده که عمق این تالاب در برخی از مناطق به نیم متر برسد.

دلخوش، افزود: کاهش عمق تالاب علاوه بر تهدید زندگی آبزیان، جمعیت گونه های مختلف پرندگان مهاجر این تالاب را تهدید می کند.

وی با اشاره به اینکه همواره در مجلس شورای اسلامی اعلام کرده ام که عدم نجات به موقع تالاب از مشکلات زیست محیطی که دارد، صدمات جبران ناپذیری را به محیط زیست استان وارد می کند، خاطرنشان کرد: آلودگی های تالاب انزلی نیز به دریای خزر وارد خواهد شد.

نماینده مردم شهرستان صومعه سرا اضافه کرد: با پیگیری های مداوم برای تسریع در احیای تالاب انزلی، اختصاص چندین دستگاه بیل میکانیکی در خواست شده است تا در زمان سرازیر شدن آب تالاب روستاهای اطراف دیگر با مشکلات عدیده مواجه نشوند.

دلخوش خشک شدن اراضی تالابی را یکی از تهدیدهای تغییر کاربری این اراضی ارزشمند به اراضی کشاورزی و حتی ویلاسازی عنوان کرد و گفت: کم آبی در برخی از شهرهای کشور نیز موجب شده که گیلان با تهدید مهاجرت مواجه شود. اگر برنامه ریزی های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت هرچه سریعتر در این خصوص اندیشیده نشود، مشکلات جدی را در بخش های مختلف استان ایجاد خواهد کرد.

منلع:ایسنا

print

پاسخی بگذارید