نوبخت تشریح کرد
تاریخ: ۲۰:۳۴ :: ۱۳۹۷/۰۷/۲۴

معاون رییس جمهور در نهمین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه ۹۸ از رشد درآمدهای نفتی با افزایش قیمت جهانی نفت خبر داد و گفت: تلاش می کنیم برای سال آینده بودجه‌ای واقع‌بینانه و مناسب به مجلس ارایه شود.

محمدباقر نوبخت در نهمین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور که در محل این سازمان برگزار شد، اظهار داشت: بنا بر گزارش این صندوق، وضعیت اقتصادی ایران در زمینه نفت، کاهش بیکاری و کاهش تورم نسبت به بسیاری از کشورها مانند عربستان­ بهتر بوده است.

وی با بیان اینکه در­­۴ سال گذشته آمار شاخص‌ها نشان از رشد قابل توجه بخش‌های مختلف اقتصادی بوده است، افزود:­ تقلیل نرخ تورم بالا به زیر ۱۰ درصد و ایجاد اشتغال مناسب در این دوره از کارنامه موفق همکاران ما حکایت دارد و امیدوارم از این شوک ایجاد شده و تنگه‌ای که در حال عبور از آن هستیم، ‌ نیز به سرعت بگذریم و آن رشد گذشته را ادامه دهیم.

نوبخت تصریح کرد: ایران به پشتوانه خون شهدایی که برای این کشور ریخته شده بسیار متفاوت از کشورهای همسایه است و با همه سختی‌های بسیار، ‌ امیدوارم با موفقیت از این دوره عبور می‌کنیم.

وی افزود: بنا بر گزارش‌ها، بهترین شاخص‌های اقتصادی را بین کشورهای صادرکننده نفت داشته‌ایم که گویای موفق بودن ما است، بنابراین در شرایط فعلی هم اقتصاد را با همین آهنگ و رشد بطئی پیش می‌بریم.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در ادامه با اشاره به گزارش وزارت نفت در هفته گذشته اظهار داشت: این گزارش حاکی از آن است که ما توانسته‌ایم، دو میلیون و ۳۱۳ هزار بشکه نفت با قیمت متوسط هر بشکه ۷۰ دلار و ۷۶ سنت صادر کنیم در حالی که در قانون بودجه سال ۱۳۹۷ این رقم را حدود ۵۵ دلار پیش‌بینی کرده بودیم.

وی ادامه داد: این اتفاق که هم آمار صادرات و هم قیمت فروش ما برای هر بشکه نفت افزایش داشته، ‌موجب شد که میزان درآمدهای نفتی کشور همچنان نسبت به سال گذشته افزایش داشته باشد؛ بنا بر اعلام گزارش صندوق بین المللی پول از وضعیت اقتصادی ایران، در سال ۲۰۱۷ بین همه­­ کشورهای صادرکننده نفت بهترین جایگاه را داشته‌ایم.

نوبخت تصریح کرد: گرچه اعتبارات جاری نسبت به سال گذشته دو درصد تقلیل پیدا کرده، با این وجود توانستیم­ در ­۶ ماهه نخست امسال به همه تعهدات­ بودجه‌ای خود نسبت به پرداخت پاداش بازنشستگان و گندمکاران عمل کنیم.

معاون رییس‌جمهوری گفت:­ همه­ اهتمام ما بر این است که برای سال ۹۸ بتوانیم بودجه‌ای واقع‌بینانه و مناسب به مجلس شورای اسلامی تقدیم کنیم.

نگاه مثبت بانک جهانی و صندوق بین‌الملل پول به آینده اقتصاد ایران

سیدحمیدپورمحمدی، معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور نیز در این جلسه گزارشی از شرکت خود در آخرین جلسه اجلاس صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی ارایه داد.

وی گفت: در این سفر توانستیم در زمینه‌های مختلفی مانند؛ بحث بودجه‌ریزی شرکت‌های دولتی، ‌ چگونگی غلبه بر نوسانات بودجه‌ای برای کشورهایی که درآمد متکی به نفت دارند و مصون ماندن از ریسک‌های، انتشار اوراق مالی مناسب در زمان مواجه با بلایای طبیعی و … از تجارب سایر کشورها بهره‌مند شویم.

معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه اظهار داشت: در مجموع، ‌ نگاه کارشناسان صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی نسبت به آینده اقتصاد کشور امیدوارکننده بود. در نهمین جلسه ستاد بودجه همچنین گزارشی در خصوص ردیف‌های متفرقه بودجه و سناریوهای پیشنهادی برای تکمیل عملیات ساماندهی در لایحه بودجه سال ۹۸ ارایه شد.

در ادمه با توجه به­ جهت‌گری دولت برای توجه بیشتر به روستاییان و عشایر­ و بحث توسعه و عمران روستایی که در بودجه سال آینده به طور ویژه دیده شده است، علی حیدر نوری، رییس امور هماهنگی و تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور در گزارشی به خلاصه اعتبارات تملک‌دارائی های سرمایه‌ای مربوط به توسعه و عمران روستایی عشایر بوده اشاره کرد و این موضوع به بحث و تبادل نظر بین اعضای حاضر در این جلسه گذاشته شد.

print

پاسخی بگذارید